OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    Писма из Катара (5)

                    Смрт малих нација и у фудбалу: Стрељање репрезентативаца у Кафкином подруму štampaj

                    Читај ми!

                    Пише:  Горислав Папић

                    недеља, 04. дец 2022,  10:47 -> 22:04

                    Зашто је Србија играла „руски рулет” у Катару? Да ли је све ово игра великих бројева у којој мале нације немају никакву шансу? И шта даље са нашом репрезентацијом? Да ли ћемо док сачекамо бекове изгубити уметнике?

                    „Весели се српске роде", писало је на мајици најбољег српског фудбалера Душана Влаховића после феноменалне утакмице српске репрезентације у Лисабону и пласмана на Светско првенство у Катар. Било је то пре само годину дана. Драгана Стојковића су славили као после Италије 1990.

                    „Весели се, весели се, гаврану прождрљиви, гозба ти се спрема: частићеш се издајицом домовине", није написао ниједан бесни српски навијач мислећи на Драгана Стојковића или Душана Влаховића већ заправо велики чешки композитор Беджих Сметана. У симфонијској поеми „Моја домовина". За Сметану је издајица био сваки Чех који је због Беча напустио Праг, спокојно се тамо одајући немачком животу.

                    Праг никад није напустио Франц Кафка, чешки Јеврејин који је писао на немачком. Он је, говорећи о „великима и малима", да „оно што се у великим књижевностима одиграва при дну и представља подрум који здању није неопходан, овде се одвија на највећој светлости; оно што тамо изазива пролазна окупљања, овде за собом повлачи ништа мање него живот или смрт".

                    Патриоти и издајници 

                    Тако је и са фудбалом. Немачка је доживела дебакл у Катару; сладе се тиме немачки противници, критикују фудбалере немачки медији али то је само један спортски неуспех. Није то питање живота и смрти. Није то тема која отвара теме патриота и издајника, као у малим земљама попут Србије. Срби су талентовани за спорт и зато успесима у спорту налазе компензацију за неке друге неуспехе, праведним спортским победама „свете" се за неке друге неправедне поразе али зато порази много више боле. Као овај у Катару.

                    А заправо фудбал у Катару нам је оголио оно што се одавно дешава у свету; за мале нације више нема великих улога. И у фудбалу су за мале нације резервисани они подруми и пролазна окупљања, за велике су резервисани успеси на Светским првенствима.

                    Погледајте уосталом најбољих 16 из Катара. Три земље имају више од 100 милиона становника, четири више од 50 милиона, четири више од 25, две више од 17 милиона људи. Остају само три репрезентације из малих земаља; Португал има десет милиона људи (али и Кристијана Роналда и играче пореклом из бивших португалских колонија), Швајцарска има девет милиона људи (али Камерунце и Албанце као најбоље играче) и само једна, која је заправо једини прави изузетак од овог суровог правила: Хрватска са 3,8 милиона становника.

                    Хрватска је, међутим имала срећу да има Луку Модрића; кад имате тако генијалног фудбалера чији је рок трајања на врхунском нивоу неупоредив ни са једним фудбалером са ових простора онда је око њега лакше градити тим чак и ако је резервоар фудбалера релативно мали. Иако, наравно да Лука не би све могао сам да око њега нису слагани одлични фудбалери и из Хрватске, али и Хрвати који су рођени у другим југословенским републикама и дијаспори.

                    Србија је такву срећу имала у тенису са Новаком Ђоковићем а надали смо да смо и у фудбалу са „одрастањем" светских шампиона са Новог Зеланда и селектором од ауторитета коме нико не сме да се меша у посао на путу да постанемо „изузетак". Али постигли смо то да заправо будемо само најзабавнија екипа на Првенству, против које се постижу најлепши голови и која је кадра да у групној фази постигне пет голова, два више и од победника групе Бразила и да буде последњепласирана.

                    Игра великих бројева 

                    У чему је онда ту ствар? У оном Кафкином подруму где нам је фудбал постао живот и смрт па смо одлучили да стрељамо фудбалере после једне и по лоше утакмице измишљањем или ископавањем најбизарнијих афера? Па би духовити коментатор могао да примети да са Немањом Гудељом на терену нисмо примили ниједан гол а с њим смо постизали много „голова" на друштвеним мрежама.  

                    Или је можда све само игра великих бројева? Србија, наиме нема бекове. Ни левог, ни десног. Једноставно нема. Не, то није као некада с краја деведесетих кад смо имали толико добрих фудбалера који су „морали" да буду позивани па су задњи везни играчи Нађ или Дуљај стављани да играју бекове јер нико други није хтео. Сада заиста немамо ни десног ни левог бека ни за много нижи ниво од Светског првенства у фудбалу.

                    Заправо, има један Београђанин, Адам Марушић, који игра за Лацио на тој позицији али је он, пре много година, из себи знаних разлога, изабрао да игра за Црну Гору.

                    Мала земља, најновији попис ће спустити Србију на шест и по милиона становника, једноставно нема бека. Селектор Стојковић је имао избор или да форсира неке од бекова из наше лиге и да бар покуша да их уигра са штоперима који су далеко од класе Видића или Ивановића, или да проба са формацијом без бекова. Са „нападачима" који ће играти тзв. вингбекове и покривати и одбрану и напад. Андрија Живковић и Филип Костић су сјајни играчи, можда су за нијансу слабији Немања Радоњић и Дарко Лазовић, и идеја да они „замене" класичне бекове је добро радила у квалификационој групи и другом рангу Лиге нација. На неком другом нивоу фудбала.

                    На Светском првенству то је већ била томбола, не само против Бразила већ и Камеруна. А онда је селектор у одлучујућем мечу против Швајцарске изабрао тактику практично и без задњих везних играча. Е то је већ био „руски рулет".  

                    Народ је баш то хтео, нападачку Србију, спајање два врхунска центарфора на европском нивоу: Влаховића и Митровића, два фудбалска уметника Тадића и Сергеја Милинковића Савића иза њих и игру на гол више. Добили смо Вању Милинковића Савића као на стрељани од првог минута. Срећа што је огроман и одличан голман па су га многе лопте погађале али није био свемогућ. Добио је осам голова на три меча и то од репрезентација које ни на једном другом мечу нису дале више од једног гола.

                    И шта ћемо сад?

                    И шта сад? Србија има повољну групу у квалификацијама за Европско првенство; имаће коначно и најјаче могуће противнике у Лиги нација и то је прилика да се уиграва тим који ће играти на највишем нивоу без ископаних канала између одбране и средине терена и без тога да противник вежба центаршутеве у наш шеснаестерац трећину утакмице.

                    Да ли ћемо пронаћи бекове или усавршити овај модел игре за највећи ниво? И да ли ћемо, док нађемо бекове, изгубити уметника?

                    Играч као Душан Тадић, који је наместио оба гола против Швајцарске и који је по фудбалском знању и ауторитету вођа ове репрезентације, има 34 године. Он је посвећен фудбалу максимално и може сигурно да игра на врхунском нивоу још неко време, али он ће, кад буде Европско првенство у Немачкој, имати 36, а Светско првенство у Северној Америци 38 година!? Због тога би један од приоритета не само Фудбалског савеза већ и државе Србије требало да буде да Лазар Самарџић, Србин рођен у Немачкој, заигра за репрезентацију Србије. Јер, бек борбеношћу можда може да постане врхунски а „десетка" као што је Тадић, или као што је некад био Стојковић, не рађа се сваке деценије.

                    Јер, Хрватску је до другог места на свету водио Модрић, али без Ракитића, рођеног у Швајцарској, сигурно не би дошли до финала, као што сада Модрић не би био овако сигуран да уз себе нема Ковачића, рођеног у Аустрији.

                    Мале нације још ако се ограниче само на играче рођене на својој територији немају никакве шансе. Ако им је циљ највећа светлост највећих такмичења а не подруми и пролазна окупљања.

                    У спорту су барем правила иста за све. У неким другим стварима „процеси" су много компликованији и у њима мале нације пролазе као Јозеф К. Ту не постоји ни нада да „мали" може бити бољи од „великог" и моћног.

                    У фудбалу, онај дечко што је чувао козе по Затону Обровачком и Крушеву па је освојио „златну лопту", доказ је да нада ипак постоји. И за појединца и за нацију. Не велика али ипак нада. Која се, наравно, смањује ако смењујемо селектора непосредно пред Мундијал или ако после првог меча „стрељамо" фудбалере на друштвеним мрежама и призивамо оног Сметаниног гаврана. 

                    Политика
                    Студентске демонстрације, бунт и последице: Како Покрет води ка диктатури или грађанском рату
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Студентске демонстрације, бунт и последице: Како Покрет води ка диктатури или грађанском рату
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Друштво
                    Нова опсерваторија „Вера К. Рубин“ у Чилеу: Чудесне слике (не)видљивог свемира
                    Пише:  Саша Марковић
                    Нова опсерваторија „Вера К. Рубин“ у Чилеу: Чудесне слике (не)видљивог свемира
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Пише:  Милан Игрутиновић
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Пише:  Иван Радановић
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Економија
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Пише:  Горан Николић
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Свет
                    Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Пише:  Момир Турудић
                     Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Пише:  Саша Марковић
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Пише:  Момир Турудић
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Култура
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Пише:  Жикица Симић
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Пише:  Дејан Новачић
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Пише:  Вуле Журић
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Историја
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Пише:  Вуле Журић
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Пише:  Владимир Петровић
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Музика
                    Дуго путовање накрај париске ноћи: Последњи дани Џима Морисона
                    Пише:  Бранислав Ђорђевић
                    Дуго путовање накрај париске ноћи: Последњи дани Џима Морисона
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Пише:  Драган Амброзић
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Пише:  Жикица Симић
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Спорт
                    Први страни фудбалер у најбољој енглеској лиги: Блистави тренуци у каријери Ивана Голца
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Први страни фудбалер у најбољој енглеској лиги: Блистави тренуци у каријери Ивана Голца
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Пише:  Иван Радовановић
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Лектира
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Пише:  Горан Гоцић
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Пише:  Зоран Пауновић
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.