OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    Економија

                    Хрватски министар, српске компаније, руски удео и наслеђе Ивице Тодорића: Тачка на аферу „Агрокор“ štampaj

                    Читај ми!

                    Пише:  Аница Телесковић

                    субота, 16. јул 2022,  08:27 -> 22:15

                    Почетком 2017, у време када је отворена афера „Агрокор“, испоставило се да је компанија Ивице Тодорића у чијем саставу је радило 143 предузећа превише велика да би пропала. Њен дуг је чинио више од 10 одсто укупног хрватског БДП-а, у Хрватској је у „Агрокору“ радило 28.000 радника, док је у Србији на Тодорићевом платном списку било чак 11.000 запослених, при чему су најздравији део хрватске компаније чиниле управо њене српске филијале. Да ли недавна оставка хрватског министра финансија, обзнањена након одлуке о уласку Хрватске у евро зону, ставља тачку на „И“ афере „Агрокор“?

                    „Биће то тачка на 'И' мог ангажмана у јавним финансијама". Овим речима је одлазећи хрватски министар финансија Здравко Марић описао улазак Хрватске у евро зону. Много тога је пошло наопачке тог 12. јула, када је Европска комисија званично објавила да Хрватска 2023. године прелази на евро.

                    Био је то дан кад су се евро и долар изједначили, први пут после 20 година и када је европска валута изгубила тло под ногама. Изгубио га је изгледа и Здравко Марић. Тог дана Марић се сликао у друштву европских званичника, држећи у руци кованицу од два евра. Агенција Ројтерс објавила је слику насмејаног хрватског министра финансија у друштву Кристин Лагард, председнице  Европске централне банке, Валдиса Домбровскиса, потпредседника Европске комисије и Паола Ђентолинија, европског комесара за економију. Међутим, Ројтерс је Марићу погрешио име и презиме. Потписао га је као Марка Приморца, његовог наследника на тој функцији.

                    Приморац је у то време био у самоизолацији, јер се заразио корона вирусом. Али је Марићу, бар у Ројтерсовој архиви Приморац одузео тачку на „И".

                    Зашто хрватски министар финансија одлази у тренутку кад евро долази, први се запитао Ивица Тодорић, некадашњи власник „Агрокора", презадужене компаније која је 2017. године претила да угрози не само хрватску, већ и економије региона у којима је пословала, укључујући и Србију.

                    „Оставио их је сада када Хрватска треба да пређе на евро. Професионално то се не ради", рекао је Тодорић и додао да су узроци оставке пуно дубљи.

                    Уосталом, у хрватској јавности доста се спекулисало о томе, да уочи наступајуће финансијске кризе, министар финансија који каријеру жели да настави у приватном сектору, бежи пре него што поквари свој CV.

                    Руски удео

                    Можда Ивица Тодорић није знао да управља „Агрокором", који је довео до ивице банкрота, али Здравка Марића добро познаје. И вероватно је у праву када каже да су узроци оставке пуно дубљи.

                    Јер, пре него што је 2016. године постао министар финансија у Влади Републике Хрватске, Марић је био упосленик Ивице Тодорића.

                    Од 2012. до 2016. године радио је као директор за стратегију и тржиште капитала у „Агрокору", компанији која је запошљавала чак 57.000 људи у овом региону и имала годишњи приход од 6,5 милијарди евра. Проблем је што је концерн имао и најмање шест милијарди евра дуга (у зависности од обрачуна), а само руским банкама дуговао је око 1,5 милијарди евра.

                    Усвајањем посебног закона такозваног „лекс Агрокора", Руси су касније ушли и у власничку структуру „Агрокора", као сувласници „Фортенове", компаније која је настала нагодбом државе и Тодорићевих поверилаца. Друга је прича то што Сбербанке у „Фортеновој" данас нема. После сукоба у Украјини, ова руска банка која је првобитно имала 39,2 одсто удела, а касније га подигла на око 43 одсто, продала је свој део концерна мађарском фонду „Индотек" у априлу ове године. 

                    У оно време, почетком 2017. године, „Агрокор" је био превише велики да би пропао. А о колико великом проблему је реч сведочи и податак да је дуг „Агрокора" те 2017. године чинио више од 10 одсто укупног хрватског бруто домаћег производа (БДП). То је било превише чак и за велики концерн који је у јануару 2017. године чинило 143 предузећа у региону.

                    Само у Хрватској, у „Агрокору" је радило 28.000 радника, што је било око два одсто свих запослених у овој земљи. У Србији је на Тодорићевом платном списку било чак 11.000 запослених. У том тренутку то је представљало 0,5 одсто укупног броја запослених (према подацима из Анкете о радној снази у првом кварталу 2017. регистрована запосленост износила је 2,024 милиона). Међутим, то је било двоструко више од укупног броја запослених у железари у Смедереву, чији је проблем држава непосредно пре тога решавала, јер је реч о компанији која је била важна за српски БДП.

                    Здравко Марић негирао је да његова оставка има било какве везе са афером „Агрокор". Рекао је да одлази зато што се у политици више не проналази. „Моја одлука је да идем другим водама", објаснио је на конференцији за новинаре. Али то објашњење није било довољно уверљиво хрватским новинарима.

                    Марић је уверавао јавност у Хрватској да у овом тренутку нема никакав договорени пословни ангажман ни у приватном сектору, ни у некој међународној финансијској организацији.

                    Здравко Марић подсетио је и на чињеницу да му хрватски Сабор 2017. није изгласао неповерење. Опозиција је, тада, тражила Марићеву смену због умешаности у аферу „Агрокор", али је министар финансија политички преживео.

                    Какве, међутим, све ово има везе с нама? 

                    Тодорићев бизнис у Србији

                    Хоће ли се афера „Агрокор" отворити, сада када се чини да је затворена и када је на њу коначно стављена тачка на „И"? Од када је хрватска држава, преко „лекс Агрокора", увела принудну управу у компанију, први пут је, после пет година остварен плус на рачуну компаније - „Фортенова група" је на крају 2021. године имала плус од 70 милиона евра. За тај плус, чини се, заслужна је једна компанија из Србије, која је током процеса реструктурирања, продата. Приход је и остварен захваљујући тој продаји. 

                    Реч је о компанији „Фриком", која је продата компанији „Номад фудс" из Велике Британије. Ова компанија из Србије била је здравији део презадуженог „Агрокора" и већ је 2018. године пословала позитивно. Ако изузмемо 2017. (годину када је концерн банкротирао), „Фриком" је све време док је криза Агрокора трајала био у плусу.

                    Суштински, од свих Тодорићевих компанија, у Србији је био здравији део Тодорићевог бизниса. Проблем је можда могао да настане у „Меркатору", који је имао дугове према добављачима и банкама, али је претходних година у склопу финансијске консолидације један део „Меркаторове" имовине продат (укључујући и неке тржне центре), а неке обавезе према банкама су репрограмиране, па овај трговински ланац у Србији није упао у дужничку кризу.

                    У оквиру „Агрокора" у Србији су пословали још и зрењанински „Дијамант", „Мг мивела", „Кикиндски млин" и „Нова слога".

                    Какве везе Здравко Марић има са финансијском ситуацијом у „Агрокору"? Одлазећи министар финансија практично је кредитирао посрнуло Тодорићево предузеће.

                    Као министар финансија Марић је 2016. године (уочи слома „Агрокора") био члан Надзорног одбора Хрватске банке за обнову и развој. Ова банка је крајем 2016. године кредитирала посрнули „Агрокор" са 48,3 милиона евра. Дакле, бивши Тодорићев упосленик, у чијем опису посла, пре 2016. године јесу биле и финансије концерна, као члан управе државне банке позајмио је новац свом некадашњем послодавцу у предвечерје озбиљних финансијских проблема „Агрокора".

                    Истина, Марић се од гласања о овом кредиту за Тодорићеву компанију формално изузео, али се не може порећи да је знао, као неко ко се бавио тржиштем капитала, да његов бивши послодавац на тржишту више није могао да се задужи по комерцијалним условима. И да су његови озбиљни финансијски проблеми и почели када је 2014. године купио словеначки „Меркатор". И да се зато 2016. године интензивније задуживао код Хрватске развојне банке која га је и раније кредитирала.

                    Тодорић је чак почетком 2017. године тражио да га Хрватска развојна банка са 300 милиона евра извуче из кризе у коју је упао. О томе у својој књизи Агрокор - Слом ортачког капитализма сведочи Мартина Далић, некадашња министарка привреде, која данас ради у „Подравци". 

                    „Одобрење за кредит не подноси се Надзорном одбору, него банци. У банци постоје стручне службе које раде анализе како би одобриле кредит", негирао је тада Марић своју умешаност у ову аферу.

                    Али, што би рекао један хрватски новинар на конференцији за штампу коју је Марић одржао 7. јула: „Можда ћемо сада о афери 'Агрокор' сазнати много више него док је Марић био у влади."

                    Уосталом, кад је избила афера и директори „Агрокора" говорили су како је о финансијама компаније министар финансија Здравко Марић знао много више од њих.

                     

                    Политика
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Пише:  Аница Телесковић
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Друштво
                    Нова опсерваторија „Вера К. Рубин“ у Чилеу: Чудесне слике (не)видљивог свемира
                    Пише:  Саша Марковић
                    Нова опсерваторија „Вера К. Рубин“ у Чилеу: Чудесне слике (не)видљивог свемира
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Пише:  Милан Игрутиновић
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Пише:  Иван Радановић
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Економија
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Пише:  Горан Николић
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Свет
                    Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Пише:  Момир Турудић
                     Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Пише:  Саша Марковић
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Пише:  Момир Турудић
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Култура
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Пише:  Жикица Симић
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Пише:  Дејан Новачић
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Пише:  Вуле Журић
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Историја
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Пише:  Вуле Журић
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Пише:  Владимир Петровић
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Музика
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Пише:  Драган Амброзић
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Пише:  Жикица Симић
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Пише:  Жикица Симић
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Спорт
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Пише:  Иван Радовановић
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Лектира
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Пише:  Горан Гоцић
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Пише:  Зоран Пауновић
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.