OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    Економија

                    Улога ТЕНТ-а у паду индустријске производње: Бог, Грчић и лањски снегови štampaj

                    Читај ми!

                    Пише:  Аница Телесковић

                    среда, 23. мар 2022,  15:31 -> 22:16

                    Оно што се десило у ноћи између 12. и 13. децембра прошле године у Термоелектрани "Никола Тесла" продрмало је српске националне рачуне - oд индустријске производње која је у јануару пала 2,6 одсто, па до девизних резерви их којих је због увоза енергената потрошен новац за одбрану курса динара.

                    У српској енергетици последњих година готово да је важило правило: само од бога и Милорада Грчића зависило је колика ће бити производња струје. Ове године све то је стигло на наплату.

                    Оно што се догодило у једном трену, у ноћи између 12. и 13. децембра ових дана је продрмало српске националне рачуне. То је ноћ кад је у Обреновцу падао снег, а у Термоелектрану „Никола Тесла" стигао товар мокрог угља из Колубаре, помешаног са јаловином. И то је ноћ кад су један по један испадали блокови у ТЕНТ-у, срцу српског електроенергетског система.

                    Оно што ових дана објављује званична статистика једним делом је и капитални губитак лањских обреновачких снегова који су те хладне децембарске ноћи квасили угаљ и јаловину. Али бог и временске прилике нису једини кривци за то. Ево и зашто.

                    Републички завод за статистику, објавио је недавно да је индустријска производња у јануару смањена 2,6 одсто у односу на исти месец прошле године. Када се даље рашчлани овај податак види се и шта је био главни узрок тог пада. У сектору снабдевања елекричном енергијом остварен је пад од чак 18,7 одсто. И ту се види колики је био струјни удар ЕПС-а на укупан јануарски резултат српске индустрије.

                    Да је то била „пресудна компонента изразитог пада индустријске производње", пише и Стојан Стаменковић у најновијем броју билтена Макроекономске анализе и трендови (МАТ).

                    Шок од милијарду евра

                    Пад производе у ЕПС-у празнио је и складиште гаса Банатски двор, јер су проблеме у ТЕНТ-у покушали да „испеглају" пет пута већом производњом струје на гас. На ту чињеницу упозорио је Павле Петровић, председник Фискалног савета учествујући на Копаоник бизнис форуму. ЕПС је, како је рекао, од јула до децембра за трећину повукао више гаса из складишта Банатски двор него обично. Професор Петровић је чак је изнео и процену колико нас је све то коштало.

                    „Од октобра 2021. године до марта 2022. године за набавку струје потрошено је 500 до 600 милиона евра", рекао је Петровић. ЕПС је и пре зиме увозио струју.

                    Србијагас је на увоз гаса потрошио 400 до 500 милиона евра, процена је Фискалног савета, што значи да нас је претходни енергетски шок коштао око милијарду евра.

                    О колико великом шоку је реч сведочи и податак да је 2021. године производња струје у термоелектранама била најмања у последњих 10 година: пад за скоро 3.000 гигават-часова, што је за десетину мање него 2020. године. Због пада производње ове зиме куповали смо струју по рекодним ценама већим од 200 евра по мегават-сату, а било је дана кад смо плаћали и 300 до 400 евра. Стара цена струје била је од 40 до 50 евра по мегават-сату. 

                    „Фактор Грчић" врло често је у својим извештајима спомињао и Међународни монетарни фонд. Наравно, не спомињући име бившег в. д. директора ЕПС-а Милорада Грчића, званичници Фонда годинама су писали о проблемима у управљању и планирању овом компанијом. Тако је било и овога пута. После завршене друге ревизије аранжмана из предострожности са Фондом, ММФ је саопштио: „Недавни поремећаји у домаћој производњи електричне енергије показали су хитност ригорозне реформе у главним енергетским компанијама", наводи ММФ у свом саопштењу.

                    Иначе, Милорад Грчић смењен је на седници Владе 15. јануара, а скоро два месеца касније (3. марта) на позицију в. д. директора именован је Мирослав Томашевић.  Да ће он бити нови в. д. директор ЕПС-а било је јасно на Никољдан када је Томашевић као извршни директор за производњу електричне енергије гостовао у емисији „Хит твит" на Телевизији Пинк.

                    Једне ноћи у децембру

                    О утицају ЕПС-а на националне рачуне пишу и аутори Кварталног монитора, публикацији коју издаје Економски факултет. Па тако професор Милојко Арсић, уредник овог билтена, пише како је струја из увоза претходних месеци подмиривала 10 до 15 одсто домаће потрошње.

                    „Потреба за великим увозом електричне енергије последица је пада производње струје у термоелектранама до кога је дошло услед вишегодишњег лошег управљања ЕПС-ом, што има за последицу  периодичне несташице угља и повремене хаварије", пише Арсић.

                    Међутим једна децембарска ноћ у Обреновцу помрсиће још неке националне рачуне. Тако Арсић пише како ће раст цена и увезених количина гаса и електричне енергије директно утицати на повећање спољно-трговинског дефицита, смањење девизних резерви, мањи раст бруто домаћег производа (БДП) и повећање инфлације у Србији.

                    Недавно, на представљању Извештаја о инфлацији гувернерка Јоргованка Табаковић истакла је како су цене у Србији у фебруару порасле 8,8 одсто у односу на исти период прошле године и да се то догодило због преливања раста цена хране и енергената на остале производе и услуге.

                    „Народна банка Србије не може да смањи светску цену нафте или других енергената", с правом је рекла гувернерка Табаковић.

                    Међутим, да ЕПС зимус због хаварије у ТЕНТ-у није морао да увози скупу струју, главобоља гувернерке Јоргованке Табаковић била би мања. Поготово што су и Србијагас и ЕПС због увоза енергената мењали динаре за евре, што је правило притисак на курс.

                    Национална валута остала је стабилна и све време се кретала између 117 и 118 динара за евро, али је НБС од октобра до данас на одбрану динара из девизних резерви потрошила 1,4 милијарде евра.

                    Биланс ЕПС-а

                    ЕПС је, иначе, врло важна компанија и у БДП-у учествује са 2,6 одсто. У периоду од 2015. до 2017. године ово предузеће константно је имало добит од око 50 милиона евра. Међутим, на крају 2018. године, компанија је пословала са губитком од 11 милиона евра, а већ следеће 2019. године губитак је повећан на 50 милиона евра.

                    Следеће, 2020. године, пословање ЕПС-а вратило се у позитивну зону. Тада је остварена добит од 100 милиона евра. Финансијски извештај за прошлу годину у бази Агенције за привредне регистре биће објављен тек у другој половини године, али је већ сада сасвим јасно да нови в.д. директор Мирослав Томашевић неће моћи да се похвали билансом успеха свог претходника Милорада Грчића.

                    А шта су главни проблеми с којима ће бити суочен нови в.д. директор Томашевић, у ишчекивању свог наследника који би требало да се изабере на конкурсу, види се у тексту који су за најновији број МАТ-а потписали Евдард Јакопин и Наташа Чокорио.

                    „Електроенергетски систем Србије суочен је са све већим технолошким и еколошким изазовима. Да би могао да се ухвати са њима у коштац, неопходна је реорганизација и трансформација ЕПС-а, како би се убрзало решавање нагомиланих структурних проблема који деценијама оптерећују његово пословање. Компаративна анализа је само потврдила већ детектоване жаришне структурне проблеме ЕПС-а: вишак и структура запослених, раскорак између продуктивности и зарада и посебно, хронична подинвестираност", наводи се у овом тексту.

                    Олуја из Украјине

                    Из једне енергетске олује, ЕПС, али и остале српске енергетске компаније, одмах су улетеле у другу. Рат у Украјини на глобалним берзама изазвао је енергетски торнадо, нарочито када је реч о цени гаса.

                    „Ефекат раста цене гаса на Србију је нарочито снажан услед тога што је велики део потрошње у зимским месецима покриван увозом гаса по берзанским ценама, што је последица кашњења у проширењу домаћег складишта гаса, али и потрошње резерви гаса за производњу струје услед проблема у ЕПС-а, пре наступања украјинске кризе", пише Милојко Арсић у Кварталном монитору.  

                    За ЕПС је додатни проблем и то што је цена струје порасла чак и пре рата у Украјини и што сада нема дилеме да ће се ове године из буџета финансирати проблеми у пословању српских електроенергетских компанија. Ако већ и нису.

                     Оно што се за сада зна јесте да је ЕПС увоз струје финансирано тако што је узео кредит код комерцијалних банака у износу од око 300 милиона евра, за који је држава гарантовала. Уосталом, та одлука јавно је доступна на сајту Владе Републике Србије. Што значи да ако ово предузеће не буде могло редовно да измирује своје обавезе према банкама, та обавеза ће пасти на терет пореских обвезника. 

                    Сваке године министар финансија Синиша Мали хвалио се суфицитом у јануару. И по томе није био једини. Јануарски суфицит у буџету необична је појава баш као и снег који је у децембру „изненадио" Обреновац. Дакле, долази сезонски.

                    Али, то није био случај ове године. У јануару ове године буџет је био у дефициту од осам милијарди динара. Из табеле у екселу коју редовно објављује Министарство финансија не види се поуздано зашто је то тако.

                    Али можда бог, Грчић и лањски обреновачки снегови знају нешто о томе.

                    Политика
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Пише:  Аница Телесковић
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Друштво
                    Нова опсерваторија „Вера К. Рубин“ у Чилеу: Чудесне слике (не)видљивог свемира
                    Пише:  Саша Марковић
                    Нова опсерваторија „Вера К. Рубин“ у Чилеу: Чудесне слике (не)видљивог свемира
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Пише:  Милан Игрутиновић
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Пише:  Иван Радановић
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Економија
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Пише:  Горан Николић
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Свет
                    Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Пише:  Момир Турудић
                     Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Пише:  Саша Марковић
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Пише:  Момир Турудић
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Култура
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Пише:  Жикица Симић
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Пише:  Дејан Новачић
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Пише:  Вуле Журић
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Историја
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Пише:  Вуле Журић
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Пише:  Владимир Петровић
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Музика
                    Дуго путовање накрај париске ноћи: Последњи дани Џима Морисона
                    Пише:  Бранислав Ђорђевић
                    Дуго путовање накрај париске ноћи: Последњи дани Џима Морисона
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Пише:  Драган Амброзић
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Пише:  Жикица Симић
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Спорт
                    Први страни фудбалер у најбољој енглеској лиги: Блистави тренуци у каријери Ивана Голца
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Први страни фудбалер у најбољој енглеској лиги: Блистави тренуци у каријери Ивана Голца
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Пише:  Иван Радовановић
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Лектира
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Пише:  Горан Гоцић
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Пише:  Зоран Пауновић
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.