OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    ЛОКАЛНИ МИТОВИ И ПРЕЛАЗНИ РОК У КОШАРЦИ

                    Давидовац Дејан, неочекивана сила из Зрењанина која се изненада појављује да би решила ствар

                    Читај ми!

                    Пише:  Горислав Папић

                    четвртак, 30. јун 2022,  16:03 -> 22:07

                    Како то да је Дејан Бодирога најбољи играч Европе свих времена а није најбољи у историји Зрењанина? И како то да је све почело са Ћалетом да би тек много касније дошао Деда?

                    Ролеркостер у који су овог јуна ушли навијачи кошаркашког клуба „Црвена звезда" никако да се заустави. Али да уместо навијача цео овогодишњи шампионски тим провозате у најлуђем ролеркостеру и да после тога неко треба да погоди слободно бацање - немам дилему коме бих дао лопту у руке.

                    Дејан Давидовац сигурно није неко ко има најбољи шут, далеко од тога да је највреднији, тело га одаје да теретана није институција коју много чешће посећује од кафане. Дејан Давидовац је, упркос томе неко кога није лако померити у рекету а није га лако померити ни на било који други начин. Можеш да га срушиш на паркет али не можеш да му срушиш концентрацију. Топовски удари, увреде, скандирање пуне дворане њега не дотичу и утисак је да му је исто да ли шутира у некадашњем зрењанинском „Медисону", у дедином дворишту у Клеку или у препуном Пиониру, Арени или некој ужареној грчкој или турској дворани.

                    Кад се томе дода и невероватна кошаркашка интелигенција добија се кошаркаш против кога је веома тешко играти. То је ваљда комбинација те равничарске мирноће и горштачког самопоуздања.

                    Лет за Москву

                    Само такав играч ће лета 2022. као своју следећу дестинацију изабрати Москву и највећи руски клуб, коме ће у следећих годину дана најтеже гостовање бити комбинација посете Катедрали у Казању и утакмице са Униксом.

                    Злуради ће приметити да би у неким другим околностима на тројци или четворци у ЦСКА играо Клајбурн а не Давидовац и биће у праву, али Давидовац такав какав јесте - јесте играч за тако велики клуб. Још кад би тај клуб играо 30-40 утакмица годишње, колико ће силом прилика играти ЦСКА следеће сезоне - то је за њега идеално.

                    Дејан је заправо кошаркаш кога као да смо извукли из осамдесетих, из оних телевизијских преноса суботом у пет. Из времена када су за кошарку више требале карактеристике потребне за шах него за атлетику и када се су, уосталом, играла само 22 меча (плус плеј оф). И некако ми је природније да замислим Давидовца као Чутуру у оној Новоселовој шампионској Цибони него код Радоњића у овој шампионској Звезди у којој је напад само оних двадесетак секунди које служе за одмор од фанатичне одбране.

                    Можда зато навијачи о Давидовцу увек причају на крају, никада на почетку сезоне. Можда га зато и клуб заборави у лето кад треба да прави списак играча којима би требало продужити уговор, а можда је све то последица тога што се Давидовац преко лета не спрема за следећу сезону са приватним тренером већ онако како се његов отац Ушке, ас малих кошаркашких терена, спремао за сезону кад је из Русанде из Меленаца прешао у Јединство из Новог Бечеја.

                    Мало рада а пуно талента - опште је место свих кафанских прича које обично немају срећан крај. А ово је прича са срећним крајем, не само због броја нула на овом или неком прошлом или будућем Дејановом уговору. Ово је прича о кошаркашу који игра онако како воли и који ће баш због тога још дуго играти; поготово ако и ван терена буде доносио паметне одлуке као на терену.

                    И кога овог лета први пут чека играње за репрезентацију. Можда чак и у Прагу и Берлину на Европском првенству.

                    Није лако бити Бодирога

                    Дејан Давидовац, наравно никад неће бити као Дејан Бодирога. Добро, није лако бити Дејан Бодирога. Кад се погледа шта је све освојио и колико је допринео тим успесима, нема никакве дилеме - Дејан Бодирога је најбољи кошаркаш Европе свих времена. Нико никада осим Бодироге није био шест пута шампион Европе, три пута са клубом, три пута са репрезентацијом, два пута шампион света, шест пута првак држава у којима је играо.

                    Све МВП и друге појединачне титуле само би потврдиле да са Бодирогом нико не може да се пореди, али Давидовца поредимо само у смислу да све много подсећа: и тај Клек, и Зрењанин, и прва сезона на плеју, Бодирога код Боше Тањевића у Трсту са 19 а  Давидовац код Алимпијевића у Звезди са 22, и после померање на двојку, тројку која је обојици била природна позиција, до четворке на коју су их тренери гурали јер су с њима ту били најсигурнији. И сигурност и самопоуздање у одлучујућим тренуцима. Бодирога, наравно на много вишем нивоу.

                    Речником неке нове генерације Давидовац би био Бодирога за сиромашне; уосталом песма Звездиних навијача гласи: „Јебеш паре, јебеш новац - Добрић, Давидовац."

                    Зрењанинци под обручем

                    Бодирога је, дакле најбољи кошаркаш Европе свих времена али није најбољи кошаркаш у историји Зрењанина. То је Вилмош Лоци, зрењанински чаробњак са лоптом, први кошаркаш који је одиграо 100 мечева за репрезетацију Југославије.

                    Некада Зрењанинци нису морали као Бодирога да иду до Задра и Трста да постану играчи, или као Давидовац до Вршца и Железника. Зрењанин је био град кошарке; прву кошаркашку лопту у Петровград крајем тридесетих донео је студент Мирослав Мире Путник, који је и творац екипе Пролетера која је 1956. постала други шампион СФРЈ.

                    До данас Зрењанин је једини српски град осим Београда који је имао првака државе у кошарци. Црвена звезда је, наиме освојила првих 10 шампионата Југославије у кошарци и 1956. на кошаркашки стадион у Петефијевој, иза Старе пијаце у Зрењанину дошла је у дресовима на којима је пркиазано било десет звездица, десет шампионских титула.

                    Утакмицу је директно преносио Радио Нови Сад, свих три хиљаде места на трибинама било је попуњено много пре почетка меча, Зрењанинци су хтели да се увере да ли је могуће да њихови суграђани Лоци, Енглер, Миња, Радојчић и Катић заиста могу да поново победе „Звезду" као што су то већ убедљиво урадили на Малом Калемегдану.

                    Резултат је био 85:85, Пролетер је добио фаул и два слободна бацања у тренутку када се огласила сирена за крај меча. Бацања су се тада шутирала одоздо, онако како смо запамтили да је то радио Радивој Кораћ а шутирао је резервни играч Пролетера Рошивал. Прво је промашио а после погођеног другог публика је продрла у терен да прослави титулу са својим играчима.

                    Од петорке Пролетера која је те године изгубила само један меч, четворица су већ били репрезентативци, а Ћале и капитен репрезентације.

                    Вилмоша Лоција су звали Ћале, знао је све о кошарци, иако је играо бека сјајно је изводио хорог ударце, био је шармер, забављач, одлазио је да неколико сезона игра у Партизан али се вратио у свој Пролетер да с њим освоји титулу првака Југославије.

                    Црвена звезда је данас, баш скоро као после оног рата, у серији одличних резултата и титула, али и у једном неизвесном тренутку када се потпуно мења тим, када прете неки нови пролетери;  сигуран сам да ће јој највише недостајати један Зрењанинац чији је победнички менталитет ових пет година толико штрчао и кога по почетним словима имена и презимена (или можда по нечем другом) зову Деда.

                    Калинић је бољи играч, он је у Звезду долазио два пута - када јој је највише требало да освоји титулу и оба пута је одлучујуће допринео да се то и деси. Али, искуство показује да је лакше пронаћи играчке звезде којима је све дозвољено на паркету него дискретне хероје који се изненада појављују као неочекивана сила и решавају ствар.

                    Зрењанин је, дакле српској кошарци дао само најбољег кошаркаша у историји Европе - Дејана Бодирогу. И пре њега Ћалета - Вилмоша Лоција, и после њега Деду - Дејана Давидовца.

                    Политика
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Пише:  Аница Телесковић
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Друштво
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Пише:  Милан Игрутиновић
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Пише:  Иван Радановић
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Пише:  Саша Марковић
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Економија
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Пише:  Горан Николић
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Свет
                    Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Пише:  Момир Турудић
                     Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Пише:  Саша Марковић
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Пише:  Момир Турудић
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Култура
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Пише:  Жикица Симић
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Пише:  Дејан Новачић
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Пише:  Вуле Журић
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Историја
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Пише:  Вуле Журић
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Пише:  Владимир Петровић
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Музика
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Пише:  Драган Амброзић
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Пише:  Жикица Симић
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Пише:  Жикица Симић
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Спорт
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Пише:  Иван Радовановић
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Лектира
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Пише:  Горан Гоцић
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Пише:  Зоран Пауновић
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.