OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    ПРИЛОЗИ ЗА БИОГРАФИЈУ ПОРОДИЦЕ ВИТГЕНШТАЈН

                    Лудвиг Витгенштајн, југословенски нећак: Права и лажна држављанства Витгенштајнових štampaj

                    Пише:  Мухарем Баздуљ

                    понедељак, 27. дец 2021,  08:17 -> 11:58

                    Имењак и стриц славног филозофа Лудвига Витгенштајна 1919. је тражио и добио југословенско држављанство, а филозофове сестре су непуне две деценије касније за велике паре купиле лажне југословенске пасоше

                    Адоранти и идолопоклоници Средње Европе односно неизлечиви црно-жути носталгичари воле да мање или више елоквентно и сугестивно трубе о времену кад је, ето, неки random Васа из Сомбора или Јован из Бијељине био земљак Фројдов, Климтов, Рилкеов или Витгенштајнов. Ређе им падне на памет да су тај исти Васа и Јован у исто време били и Хитлерови земљаци.

                    Но као што су се и за време Југославије људи из различитих географских и класних контекста најлакше могли сусрести на одслужењу војног рока, тако су и великани бечке и уметности и науке своје земљаке са сиротињског југоистока царевине и краљевине најпре могли срести у униформи, а за време Првог светског рата који је исту ту царевину и краљевину свакако одвео у пропаст.

                    Витгеншајнова савест

                    Мало је војничких биографија аустроугарске армије толико литерарно заводљиво као она Витгенштајнова. Писао сам пре десетак година приповетку у којој се на италијанском фронту сусрећу Витгенштајн и Црњански. Нисам се ту бавио оном епизодом због које је Витгенштајна мучила савест и после више од двадесет година.

                    Наиме, један подофицир му је био наредио да неке бомбе пренесе на другу стране реке преко импровизованог моста. Витгенштајн је то и урадио, али никад није заборавио да га је најпре било страх, да се уплашио задатка пред њим.

                    Ако је Аустро-Угарска нешто била, била је кафкијански бирократски монструм. Занимљиво би било покушати открити како се звао тај подофицир, једна од ретких особа у Витгенштајновом животу која је учинила да се овај нечега уплаши.

                    У години на измаку, навршило се тачно седамдесет година од смрти Лудвига Витгенштајна (1889-1951), једног од кључних филозофа двадесетог столећа. Широм света то је био повод за бројна пригодна присећања. Да није било пандемије, тога би сигурно било и много више. У Србији, као и на простору бивше Југославије, није било неких посебних комеморативних момената, а није да не постоје неке занимљиве паралеле.

                    Витгеншајн у Загребу

                    Отац Лудвига Витгенштајна, Карл (1847-1913) био је мецена и кореспондент Ивана Мештровића. Карл Витгенштајн је финансирао Мештровићев рад, нарочито у Паризу 1908. и 1909. године. Из преписке знамо да је Витгенштајн покушао да утиче на Мештровића тематски и стилски, али је овај остао веран својој уметничкој визији. Ипак, међу шездесетак скулптура које је направио у том периоду је и биста Карлове супруге и Лудвигове мајке Леополдине за коју је добио хонорар од 4.000 франака.

                    Карл Витгенштајн, pater familias, умро је уочи Првог светског рата. Његови синови се у рату боре за Аустро-Угарску. Лудвиг проводи цели рат у униформи, а његов брат Пол (1887-1961), пијаниста, као борац на руском фронту остаје без десне руке. Његова послератна пијанистичка каријера спада у легенду. Морис Равел је један концерт написао специјално за њега. Наступајући по Европи између два светска рата, Пол Витгенштајн је свирао и у Југославији, тачније у Загребу, 1930. године.

                    Брат Карла Витгенштајна, стриц филозофа Лудвига Витгенштајна, такође се звао Лудвиг, а у породици је био познат под надимком Луј (самог филозофа Лудвига у породици су звали Луки). После Карлове смрти, највећим делом инвестицијама Витгенштајнових у иностранству управљао је његов брат Луј. Године 1919. уплашио се могућег бољшевичког устанка у Аустрији и потенцијалне конфискације сваке приватне имовине. У том контексту је помислио да би му могло бити корисно неко друго држављанство. Пошто је део имовине Витгенштајнових био на територији која је од краја 1918. припала новоформираном југословенском краљевству, Луј Витгенштајн је успешно аплицирао за држављанство Краљевине СХС.

                    Луј Витгенштајн је умро 1925. године. Његово југословенско држављанство у тој великој породици у то време је било тек анегдота. Дванаест-тринаест година касније, међутим, то ће бити преседан од кога ће очекивати спас.

                    Витгеншајнови, југословенски држављани

                    Уљуљкане у размаженост коју им је доносило непојамно богатство, чланове породице Витгенштајн дуго није узнемиравао Хитлеров успон. Знали су и за расне законе, али нису рачунали да Аустрија може да постане део Трећег рајха, па да ти закони и њих тангирају.

                    Лудвиг Витгенштајн у то време живи у Кембриџу, у Великој Британији, али нема британско држављанство. Његова сестра Маргарета има америчко држављанство и у том смислу је једина колико-толико мирна. У најгорој позицији су сестре Хермина и Хелена те брат Пол, већ поменути пијаниста. Ипак, Маргарета је политички најсвеснија. Она наговара сестре и брата Пола да напусте Беч, али узалуд.

                    Непосредно уочи Аншлуса, Пол схвата да је враг однео шалу и емигрира у Швајцарску. Кад се у марту 1938. деси Аншлус, већ је касно за све. Аустрија више не постоји, па фактички ни аустријско држављанство. А да ли ће дотадашњи држављани Аустрије добити немачко држављанство, зависи од нацистичких власти.

                    Витгенштајн жели да отпутује за Беч јер се брине за сестре, али пријатељи му кажу да нипошто не иде јер је велико питање да ли ће моћи да се врати у Британију, пошто би му власти тамо одузеле аустријски пасош, а не би му дале немачки. Паметније му је, саветују му, да покуша да добије немачки пасош у немачкој амбасади у Лондону или Даблину.

                    Хермина и Хелена најпре покушавају да заобиђу расне законе покушавајући да докажу како њихов деда Херман није био син свог законитог оца, Јеврејина, него ванбрачни син неког аријевца. Успех тог покушаја, међутим, нипошто није загарантован. Пошто њихове аустријски пасоши више не важе, Хермина и Хелена не могу побећи у Швајцарску.

                    Маргарета одлучује да покуша да им издејствује југословенско држављанство, памтећи можда искуство покојног стрица Луја. Распитујући се свуда унаоколо, Маргарета сазнаје да извесни адвокат из улице Колмаркт може да удеси добијање југословенских пасоша. Хермина Витгенштајн одлази до његове канцеларије због пасоша за себе и своје сестру Хелену.

                    Адвокат је убеђује да су то прави пасоши, јер је југословенска влада вољна да помогне Јеврејима у невољи, али да је његово посредовање јако ризично. Ипак, за велику суму новца спреман је да осигура да се за извесно време пасоши преузму у Загребу. Хермина му даје тражени новац.

                    Три сестре

                    Маргарета је као америчка држављанка требала да пође у Загреб да преузме пасоше, али се дан уочи планираног пута разболела. У последњем тренутку, за Загреб креће Хеленин зет, муж њене ћерке Кларе, Арвид Сјогрен. Дошавши на адресу коју су му дали, он схвата да то није никаква државна канцеларија, него неки фалсификаторски пајзл. Ипак, прихватајући немали ризик, он те лажне пасоше преноси преко границе и доноси их Хелени и Хермини. Две сестре Витгенштајн сада имају лажне југословенске пасоше за које верују да су прави.

                    Свесне, међутим, чувења презимена Витгенштајн у Бечу, оне не покушавају да швајцарске визе изваде у свом граду. Одлучују да покушају да добију визе у Минхену, рачунајући да њихово презиме тамо неће нужно упалити црвену лампицу. На несрећу, у међувремену је југословенска полиција разоткрила загребачку групу фалсификатора, а преко југословенске полиције Гестапо добија списак свих особа које су од ове групе добили лажне пасоше.

                    Сестре Витгенштајн тако у Минхену улећу у гестаповску замку као лептирови у мрежу. Маргарета као америчка држављанка сву кривицу преузима на себе.

                    Ипак, наравно да нацистичке власти знају ко је породица Витгенштајн и колику имовину поседују. Знају такође и да је највећи део имовине у иностраним банкама. Пошто се сестрама Хелени и Хермини заправо и не иде из Беча, ако баш не морају, долази се до компромисног решења. Ако се породично богатство пребаци у немачке банке, њихов захтев којим се тражи признање аријевства њиховог деде Хермана, а последично и њихово изузимање из статуса неаријеваца, биће прихваћен. Тако је и било.

                    Брат Пол, пијаниста, који је у међувремену из Швајцарске прешао у Сједињене Америчке Државе није био пресрећан због овог решења, али се напослетку сагласио. Хермина и Хелена Витгенштајн остале су у Бечу и тамо су провеле и преживеле цео Други светски рат без превеликих проблема. Обе су и умрле у Бечу, природном смрћу, после рата, Хермина 1950, а Хелена 1956.

                    Опаска о издањима 

                    Права југословенска перцепција Витгенштајнове филозофије започиње 1960. године кад сарајевска издавачка кућа „Веселин Маслеша" објављује Tractatus Logico-Philosophicus у преводу Гаје Петровића који је написао и поговор, а у истом тому је објављен и чувени предговор Бертранда Расела. Девет година касније, београдски „Нолит" објављује Филозофска истраживања у преводу Ксеније Марић-Гађански и уз предговор Јелена Берберовић.

                    Од краја осамдесетих година прошлог века у идућим деценијама на српском излазе и остале Витгенштајнове публикације, по правилу у преводу Божидара Зеца: О извесности (новосадско „Братство-јединство"), Опаске о бојама (новосадска „Матица српска" и београдски Цицеро") те Листићи (београдски „Федон").

                    Сама Витгенштајнова фигура препознатљива је, макар и из другог угла, у текстури код нас популарног кратког романа Томаса Бернхарда Витгенштајнов нећак. О овим и оваквим биографским линковима није досад, међутим, било превише речи.                         

                    Политика
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Пише:  Аница Телесковић
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Друштво
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Пише:  Милан Игрутиновић
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Пише:  Иван Радановић
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Пише:  Саша Марковић
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Економија
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Пише:  Горан Николић
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Свет
                    Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Пише:  Момир Турудић
                     Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Пише:  Саша Марковић
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Пише:  Момир Турудић
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Култура
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Пише:  Жикица Симић
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Пише:  Дејан Новачић
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Пише:  Вуле Журић
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Историја
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Пише:  Вуле Журић
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Пише:  Владимир Петровић
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Музика
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Пише:  Драган Амброзић
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Пише:  Жикица Симић
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Пише:  Жикица Симић
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Спорт
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Пише:  Иван Радовановић
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Лектира
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Пише:  Горан Гоцић
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Пише:  Зоран Пауновић
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.