OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Политика
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Политика
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    КОЛИКО ЋЕ ДА НАС КОШТА НОВАЦ КОЈИ БЕСПЛАТНО ДОБИЈАМО

                    Куд сви амерички хеликоптери ту и српски дронови

                    Читај ми!

                    Пише:  Весна Костић

                    субота, 08. мај 2021,  15:09 -> 15:30

                    Новцем који бацају из хеликоптера и дронова државе желе да подстакну тражњу. Србија се задужила да би исплатила прво прошлогодишњих сто а онда и овогодишњих два пута тридесет евра. Који су разлози због којих то задуживање уопште не треба да нас брине

                    Док по свету на све стране лете хеликоптери и дронови који просипају паре становништву, код нас се води полемика да ли их је требало подизати у ваздух и треба ли их што пре срушити на земљу. Реч је, наравно, прво o оних сто евра, па сада о 30 плус 30 евра који се деле овдашњем становништву. Уз то иде и кукњава о превеликом задуживању које ће нам доћи главе.

                    Расправа је легитимна, али је једнострана, има промашених тема и изнад свега је политичка. Но, идeмо редом.

                    Прво од чега ваља поћи је чињеница да је по целом свету пандемија вируса САРС 2, на економском плану, донела кризу и на страни понуде и на страни тражње.

                    На страни понуде је пад производње због разбољевања радника. У Америци је, рецимо, настала паника да неће бити свињског меса јер је вирус погодио запослене у једној од тамошњих највећих фабрика свиња. У Европској унији су се забринули због производње поврћа јер нема сезонских радника. На страни тражње је дошло до суздржавања од потрошње јер су се људи уплашили хоће ли имати посла, хоће ли моћи да купе храну и покрију основне трошкове становања.

                    Америка

                    Ваљана економска политика у оваквој ситуацији мора да узме у обзир и једну и другу страну једначине. Што практично значи да треба да подстиче и понуду и тражњу. Оних 100 и ових 30+30 евра су, према економској теорији, подстицање тражње. Но, овдашњи економисти уопште о томе не говоре. Они су се усредсредили на чињеницу да то нико - сем Америке, која то себи може да приушти - не ради. Што није тачно. А онда још тврде да је то у Америци у реду јер је код њих здравствено осигурање приватно па ће на то отићи највећи део пара. Што, такође, није тачно. Да мало гледају стране телевизије видели би како Американци седе у релативно луксузним аутомобилима у редовима за бесплатну поделу хране, сазнали би да гомила Американаца има проблема са плаћањем станарина и са отплатом кредита за станове и куће, као и студентских кредита.

                    Е, сад, ја не кажем да је та мера идеално калибрирана. Није, наравно, требало новац поделити свима већ само онима који ће то одмах потрошити на неке текуће породичне потребе. Али није их требало дати ни само екстремно сиромашнима већ и делу средње класе, која је, по правилу, велики потрошач баш робе која је битна за раст српске привреде. Американци су се, рецимо, одлучили да помогну појединцима који зарађују до 75 хиљада долара годишње и паровима који зарађују до 170 хиљада долара годишње. То, за америчке услове, нису мале плате. Али код нас не постоји прецизна евиденција годишњих прихода појединаца и домаћинства. „Неправда" у подели је, донекле, исправљена у овом другом кругу јер је остављено да се сами грађани пријављују за помоћ. Рачуна се, највероватније, да они који имају више него што им треба неће ни да се муче са пријављивањем.

                    Још једна замерка економиста на ову меру је да ће тај новац отићи на увозне производе. Вероватно нешто и хоће, али тако је у свим привредама. И у Америци су се могли чути гласови да ће помоћ завршити у кинеским рукама, што је равно бласфемији. Мада овогодишњи подаци показују да увоз у Србији спорије расте од раста извоза, па и то треба узети са опрезом.

                    Са чисто економског становништва један вид потрошње никако не доприноси подизању потрошње зарад подизања домаће привредне активности. А то је потрошња на опремање војске. Али то је политичко питање, које је легитимно због навирања озбиљних регионалних геостратешких интереса и утицаја.

                    Ја не знам, па не могу ни да тврдим да су овдашњи креатори економске политике, тј. Влада и председник републике, баш све ово на овакав начин имали у виду када су одлучили да користе те хеликоптере и дронове али економски тако стоје ствари. У сваком случају, о ефекту ове мере може се стручно и професионално расправљати тек пошто се израчунају њен утицај на тражњу и утицај те тражње на подизање економских активности у појединим секторима српске привреде. Све остало је прича напамет по принципу „шта је баби мило, то јој се и снило".

                    Румунија

                    Дошли смо сад и до другог кључног аргумента критичара економске политике у такозвано „доба короне" - задуживање државе. Алармирајући овдашњу јавност због задуживања Србије овдашњи економисти - опет - по правилу говоре само о једној страни једначине. Хајде да је рашчланимо.

                    Прво питање је потреба задуживања. Дакле, да ли се треба задуживати? Наравно да треба. И држава - баш као и појединац - треба да се задужује ако се та средства користе за улагање у активности које подижу продуктивност и профитабилност. Некадашња Југославија је доспела у дужничку кризу не зато што је узимала кредите већ зато што их је сипала у предузећа која не само да су већ била пропала, већ нису имала ни производ који је имао промил шансе да се прода. У документацији из тога доба може се, чак, наћи податак да су инострани кредити коришћени чак за финансирање годишњег конгреса СУБНОР-а (за оне млађе: реч је о удружењу бораца из Другог светског рата)!

                    Друго питање је висина дуга. Овде се користе две заблуде. Једна је млатарање са апсолутном висином дуга (толико и толико милијарди долара и евра). Даћу вам пример па ви сами закључите да ли је тај аргумент уопште валидан. Ако се држава - баш као и појединац - задужила за, рецимо, додатних 12 милијарди евра и уз помоћ тог новца подигла свој друштвени производ за 15 милијарди евра у чему је ту проблем? Ако је годишње за сервисирање тог дуга (плаћање камате и дела главнице дуга) потребно милијарду евра у чему је проблем? Друштву и даље остаје оних додатних четири милијарде евра.

                    Друга, озбиљнија и легитимнија, заблуда је релативна висина дуга (процентуално учешће дуга у друштвеном производу). То вам је ова расправа о томе да ли је дуг на 60 посто БДП-а, више од тога, или мање од тога. Мада та висина утиче на услове кредитирање (висина камате и рок отплате) ни она није пресудна. Данас широм света имате државе (од Америке, преко Јапана и Италије, до неких у нашем суседству) чији дуг је већи од 100 посто БДП-а. И нико од њих није ни у каквом „ропству". Са друге стране, држава и њено политичко руководство, које је у историји остало забележено по томе што је инострани дуг свело на нулу, није баш славно прошло. Наиме, Николае Чаушеску, председник Румуније, пред крај своје владавине решио је да врати сав дуг странцима. Знамо како се тада живело у Румунији и како се све то завршило.

                    Свет

                    Све у свему, што се тиче дуга, једина битна ствар је могућност његовог сервисирања, које, опет, зависи од његовог паметног улагања. А ако се и деси да дође до потешкоћа, постоји могућност коју стручњаци зову „roll over", што значи да се дуг препакује и да се његово враћање одложи.

                    На крају, ипак, морам са вама да поделим забринутост. На глобалном, светском нивоу превише се пара баца из хеликоптера и превелика је укупна задуженост држава у свету. То је ситуација која на глобалном нивоу лако може да измакне контроли. Али, ако дође до „пуцања" светске економије, за Србију ће бити потпуно небитно да ли је и колико пара бацала из хеликоптера и колико се задужила. Она ће морати да подели судбину других по принципу „куд сви Турци ту и мали Мујо".

                    Политика
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Пише:  Аница Телесковић
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Хаксли против Орвела у књизи Нила Постмана о медијима будућности: Забава још траје
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Хаксли против Орвела у књизи Нила Постмана о медијима будућности: Забава још траје
                    Друштво
                    Реч владике Јована о култури сећања на јасеновачке жртве, о сликама монахиње Марије, Милу Ристићу, Бранку Ћопићу и Дану победе
                    Пише:  владика Јован Ћулибрк
                    Реч владике Јована о култури сећања на јасеновачке жртве, о сликама монахиње Марије, Милу Ристићу, Бранку Ћопићу и Дану победе
                    Дуга новопазарске гравитације: Родно место Гримизне вештице у харвардском гусларском архиву и роману Томаса Пинчона
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Дуга новопазарске гравитације: Родно место Гримизне вештице у харвардском гусларском архиву и роману Томаса Пинчона
                    Интелектуалци на власти: Улога начитаних револуционара у државним превратима
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Интелектуалци на власти: Улога начитаних револуционара у државним превратима
                    Дневник бродоломника: Сећање на Југа Гризеља
                    Пише:  Милан Милошевић
                    Дневник бродоломника: Сећање на Југа Гризеља
                    Економија
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Фетиш берзанског капитализма: Брига због пада, страх од слома
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Фетиш берзанског капитализма: Брига због пада, страх од слома
                    Цена Трампових трговинских ратова: Колико ће коштати Америку, колико Кину, а колико остатак света
                    Пише:  Горан Николић
                    Цена Трампових трговинских ратова: Колико ће коштати Америку, колико Кину, а колико остатак света
                    Трампов царински рат против остатка света: Тектонски поремећај у глобалном трговинском систему
                    Пише:  Горан Николић
                    Трампов царински рат против остатка света: Тектонски поремећај у глобалном трговинском систему
                    Свет
                    Кинески капиталистички социјализам и Лењин: „Сада су ствари другачије, не смемо гледати у прошлост“
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Кинески капиталистички социјализам и Лењин: „Сада су ствари другачије, не смемо гледати у прошлост“
                    Поглед на свет: Која је цена незнања и равнодушности
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Поглед на свет: Која је цена незнања и равнодушности
                    Последњи Дон Кихот у времену злом: Папа који је проповедао о љубави која гради братство отворено за све, без изузетка
                    Пише:  Ненад Радичевић
                    Последњи Дон Кихот у времену злом: Папа који је проповедао о љубави која гради братство отворено за све, без изузетка
                    Оливер Стоун: Зашто ћу 9. маја, на Дан победе над фашизмом, бити у Москви
                    Пише:  Оливер Стоун
                    Оливер Стоун: Зашто ћу 9. маја, на Дан победе над фашизмом, бити у Москви
                    Култура
                    „Ролербол“, филм који је пре пола века потказао данашњи поредак ствари: Призивање олује
                    Пише:  Драган Амброзић
                    „Ролербол“, филм који је пре пола века потказао данашњи поредак ствари: Призивање олује
                    Свирао је чудну музику и личио им на комунисту, зато је ликвидиран: Филм о Тенорију Жуниору, пијанисти кога су упуцали
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Свирао је чудну музику и личио им на комунисту, зато је ликвидиран: Филм о Тенорију Жуниору, пијанисти кога су упуцали
                    Прва књига Драгише Васића на други поглед: Карактер и менталитет једног поколења
                    Пише:  Јелица Зупанц
                    Прва књига Драгише Васића на други поглед: Карактер и менталитет једног поколења
                    Неколико цртица из живота сликара: Рупа у шеширу Уроша Тошковића, сова у коси Зорана Илића
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Неколико цртица из живота сликара: Рупа у шеширу Уроша Тошковића, сова у коси Зорана Илића
                    Историја
                    Још једном о Дану победе: Стојанове ране и Гаврићев рафал
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Још једном о Дану победе: Стојанове ране и Гаврићев рафал
                    Дванаестогодишњи пакао Трећег рајха: Последњи дани нацистичког царства и Гебелсова визија Европе у 21. веку
                    Пише:  Момчило Б. Ђорђевић
                    Дванаестогодишњи пакао Трећег рајха: Последњи дани нацистичког царства  и Гебелсова визија Европе у 21. веку
                    Јосип Броз Тито, политички титан који је стварао историју: Међу градитељима и уништитељима модерне Европе
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Јосип Броз Тито, политички титан који је стварао историју: Међу градитељима и уништитељима модерне Европе
                    Извештај једног Србина из пакла Вијетнамског рата: Војнички дани дезертера Тихомира Момировића
                    Пише:  Милош Војиновић, Бранимир Гајић
                    Извештај једног Србина из пакла Вијетнамског рата:  Војнички дани дезертера Тихомира Момировића
                    Музика
                    Три плоче од пре пола века: Кардиограми неизлечиве младости
                    Пише:  Жикица Симић
                    Три плоче од пре пола века: Кардиограми неизлечиве младости
                    Кратка историја песме „Бела ћао“: Мелодија отпора и слободе
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Кратка историја песме „Бела ћао“: Мелодија отпора и слободе
                    Песма оцу у Панчево: „Опрости ми, папе“ и блага душа Момчила Попадића
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Песма оцу у Панчево:  „Опрости ми, папе“ и блага душа Момчила Попадића
                    Шта се свирало пре пола века и слуша се и данас: Прва два од најбољих албума из 1975. године
                    Пише:  Жикица Симић
                    Шта се свирало пре пола века и слуша се и данас: Прва два од најбољих албума из 1975. године
                    Спорт
                    Зрењанин као чудо за Гиниса: Девет капитена државних репрезентација из града са 90.000 становника
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Зрењанин као чудо за Гиниса: Девет капитена државних репрезентација из града са 90.000 становника
                    Необична каријера Перице Раденковића: Голман и певач кога су волели Ангела Меркел и Франц Бекенбауер
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Необична каријера Перице Раденковића: Голман и певач кога су волели Ангела Меркел  и Франц Бекенбауер
                    Како су „Шабачки ванземаљци“ пре четири деценије покорили Европу: Харлем глобтротерси рукомета
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Како су „Шабачки ванземаљци“ пре четири деценије покорили Европу: Харлем глобтротерси рукомета
                    Суви лист за живи зид: Три велика гола из слободних удараца, приче веће од живота
                    Пише:  Вуле Журић
                    Суви лист за живи зид: Три велика гола из слободних удараца, приче веће од живота
                    Лектира
                    Мика Алас о Мији Сеферовићу Јагодинцу, најбољем циганском музичару његовог времена: С пун ћемер жути дукати
                    Пише:  Михаило Петровић Алас
                    Мика Алас о Мији Сеферовићу Јагодинцу, најбољем циганском музичару његовог времена: С пун ћемер жути дукати
                    Да ли ће универзитет преживети вештачку интелигенцију: Четбот против хуманистичких наука
                    Пише:  Д. Грејем Барнет
                    Да ли ће универзитет преживети вештачку интелигенцију: Четбот против хуманистичких наука
                    Kњига о злочинима у логору смрти Јасеновац, објављена 1942. године: Искази одбеглих заточеника
                    Пише:  АНТИФАШИСТИЧКО ВИЈЕЋЕ НАРОДНОГ ОСЛОБОЂЕЊА ЈУГОСЛАВИЈЕ
                    Kњига о злочинима у логору смрти Јасеновац, објављена 1942. године: Искази одбеглих заточеника
                    Нацистичка естетика и њена деца: Уметност у служби пропаганде
                    Пише:  Жан-Мишел Палмије
                    Нацистичка естетика и њена деца: Уметност у служби пропаганде
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.