OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    Читајући Жоржа Батаја

                    Агонија и екстаза: Живот није бајка, живот није филм štampaj

                    Читај ми!

                    Пише:  Горан Гоцић

                    среда, 22. јун 2022,  15:02 -> 14:47

                    Наше јаке реакције, наша неконтролисана осећања, наша жудња за оргијом и покољем, наша способност да се свим бићем радујемо и тугујемо - речју агонија - оно је што нас најдословније дефинише као људска бића... А ако говоримо о броју потпуно сабраних појединаца, рачуна се да их на планети у сваком тренутку постоји између 20 и 30 хиљада. То је релативно мали проценат - око 0,0003% популације, или један у 300.000 - али је више него што би човек могао претпоставити. Они који су победили властите страсти, који су се отргли од својих нагона, како рекох, можда заслужују другачију титулу. Ти људи су више од смртника, а мање од богова.

                    Док сам био на пецању на реци Градац, хранио сам једну хронично изгладнелу керушу. То биће је било у потпуној агонији. На повратку кући, набасао сам на њено легло. Наизменично је покушавала да утоли властиту глад и ону штенаца. И једна и друга биле су евидентно неутаживе. Као да је керуша, несвесна шта јој се дешава, била траумирана тим искуством.

                    Људи нису ништа бољи. Сви обитавамо у непрекидној агонији - и то је једини гарантовани континуитет којим се људски род може похвалити без трунке резерве. Детињство је агонија. Јурење каријере такође. Старост је агонија. Људска бића практично ни за шта друго и не знају: једино им је агонија блиска и истински доступна. И све за шта се боримо, сваки циљ који себи задајемо, све у шта дубоко верујемо - гура нас дубље у њу.

                    Амбиције да се преспоји човеков емотивни тракт и да се друштвени поредак сазида изнова јавиле су се у Азији и Европи. Оне су постојбине радикалних духовних и социјалних експеримената. Са та два континента фактички потичу две идеје прекидања људске агоније. Првој је име будизам. Другој комунизам. Азијски духовници и европски активисти Богу су дали остав. Шапнули су му: склони се, ја ћу.

                    Човек је наиме једино биће у ћудљивој фауни које има шансу да избегне агонију. Постоји дакле начин да је прекинемо - како је то сасвим исправно и за свагда утврдио човек по имену Сидарта Гаутама. Да се сасвим ослободимо емоција. Такво дистанцирање од људске ситуације није немогуће, али достигла га је само шачица срећника.

                    Питање које остаје да лебди јесте да ли смо у том стању и даље људи. Наше јаке реакције, наша неконтролисана осећања, наша жудња за оргијом и покољем, наша способност да се свим бићем радујемо и тугујемо - речју агонија - оно је што нас најдословније дефинише као људска бића. Она нас спаја са живим светом. Агонију делимо с најсићушнијом и најневажнијом међу животињама. А по недостижном смирењу слични смо највећим и најмоћнијим међу боговима. 

                    Колико уопште има сабраних људи?

                    Ако говоримо о броју потпуно сабраних појединаца, рачуна се да их на планети у сваком тренутку постоји између 20 и 30 хиљада. То је релативно мали проценат - око 0,0003% популације, или један у 300.000 - али је више него што би човек могао претпоставити. Они који су победили властите страсти, који су се отргли од својих нагона, како рекох, можда заслужују другачију титулу. Ти људи су више од смртника, а мање од богова. У сваком случају, више вуку на концепт натчовека, ubermenscha, supermana о којем је говорио Ниче, него суперхероји јенки стрипова и филмова.

                    Нико се није сетио ни да попише имена просветљених или макар оних који тврде да то јесу. Већина људи из ове касте је релативно анонимна. Од двадесет или тридесет хиљада таквих душа насумично разбацаних по планети само су двоје или троје - дакле опет 0,01% - изборили репутацију. То је случај с Немцем Екартом Толеом, Вијетнамцем Тик На Ханом или Индијцем Сатгуруом. Они држе предавања, објављују књиге и уживају публицитет. 

                    Потоњи је недавно посетио и Београд. Нашао сам се међу око двеста суграђана који су дошли да чују његов говор. Сатгуру је оратор; улазница за његове беседе у Лондону кошта двеста фунти. На Тргу републике говорио је о очувању планете. Другим речима, о начину да се избегне агонија.

                    Комунизам је обустављени пројекат укидања социјалне неједнакости и неправде, а самим тим и људске агоније. Историја сведочи да пут до њега - технолошки прогрес - правоверни социјализам није успео да трасира тако успешно као трули капитализам. Парадоксално, идеалима комунизма ударили су темеље капиталисти-филантропи.

                    Да би, на пример, неко сакупио уметничку збирку и завештао је музеју где у њој може да ужива кус и репат - тај мора да буде милионер. Ако прошарамо европским градовима и колекцијама уметнина, затећи ћемо музеје који носе лична имена: Гугенхајм у Њујорку, Берардо у Лисабону, Лудвиг у Будимпешти и тако редом.

                    Можемо на брзину закључити да је вечити предуслов једнакости неједнакост. Као и да је conditio sine qua non за просветљење агонија. 

                    И богати плачу

                    Идеал да у утопијском друштву будућности радиш колико можеш, а да узимаш колико ти треба, о чему су заједно сањали Карл Маркс и Фридрих Енгелс, могу да приуште само имућни људи. Који немају мунданих брига. Који после обезбеђене материјалне базе могу да се мирно отисну у духовну надградњу.

                    Што се бројева тиче, фолклорна мудрост која тврди да таквих има око 1% потиче од калкулације америчког Института за економску стратегију (EPI). Исти наводи да је просечна годишња зарада једног процента најбогатијих Американаца за 2020. годину 823.763 долара, док за 0,1% најбогатијих у САД она износи 3.212.486 долара.

                    Ова каста није тако анонимна као она просветљених. Магазин Форбс прави детаљну топ-листу; таблоиди и папараци, који су им увек на трагу, брину се педантно да јавност о њима зна све. Међу милионерима кола гласина да луксузна роба, авај, има плафон. Овде се агонија сели у смртницима сасвим неуобичајену зону: како потрошити новац. Неко ко на конту има двеста милиона мора јасно и недвосмислено да покаже да је већа фаца од бедника који има пишљивих сто.

                    Али факат је да међу онима са супстанцијалним иметком практично нема разлике што се тиче стила живота: нема скупљег шампањца од француског Дом Перињона од око 400 долара за боцу, скупље вечере од око 1.000 долара, скупље хотелске собе од око 3.000 долара. Неки богаташи, истина, успевају да престигну конкуренцију. Такви су се накуповали феудалних титула и спортских клубова, модернизованих замкова и суперјахти. Правили су колекције компанија, станова, аутомобила, уметнина. Други, ексцентричнији, школују интелектуалце из источне Европе, као Џорџ Сорош, или покушавају да искорене заразне болести у Африци, као Бил Гејтс. 

                    Има и забавнијих фрајера, као што су Ричард Бренсон или Илон Маск, који себи испуњавају дечаке снове, комбинујући авантуристичке и скупе подухвате. У Ричардовом случају, то је био пут балоном око света и чамцем преко океана. Илон организује још луђе пакет-аранжмане за имућне, као што је лет Земљином орбитом.

                    Сиромашни и мрачни 

                    Нигде не пише да човек не може да буде истовремено просветљен и богат. То је случај са Ошом Раџнишем - секс гуруом који се украшавао дијамантима и имао возни парк од деведесет ролс-ројсева. Осталих 99% мора да брине како да поплаћа рачуне, преживи до првог, себи и потомству обезбеди конак, огрев, одећу и десетак дана синдикалног летовања. Другим речима - већина нас смо сиромашни и мрачни, а самим тим и више на ти са агонијом.

                    Заробљени смо у агонији пуког опстанка.

                    Али ако немаш начина да се ослободиш агоније - ништа зато. Онда барем имаш луксуз да се одлучиш за врсту агоније, да даш предност једној у односу на другу. Ако је дакле агонија истинско људско стање - бирам баш ону агонију у којој сам се нашао. Коју сам лично режирао. Свесно одлучујем да будем жртва својих опсесија. Некако сам на своју агонију највише упућен. У њу најсрчаније уплетен. У њу сам највише инвестирао. Труда. Времена. Живаца. Енергије. На њу имам највећи пик. На њу имам најмање примедби. На њу највише рачунам. Та агонија је само моја.

                    Све ми се нешто чини - није ли људска егзистенција слатка управо зато што је уроњена у агонију? Није ли неодољива баш тако натопљена агонијом? Да ме није можда моја агонија на специфичан начин чак и оплеменила?

                    Политика
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Пише:  Аница Телесковић
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Друштво
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Пише:  Милан Игрутиновић
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Пише:  Иван Радановић
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Пише:  Саша Марковић
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Економија
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Пише:  Горан Николић
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Свет
                    Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Пише:  Момир Турудић
                     Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Пише:  Саша Марковић
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Пише:  Момир Турудић
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Култура
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Пише:  Жикица Симић
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Пише:  Дејан Новачић
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Пише:  Вуле Журић
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Историја
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Пише:  Вуле Журић
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Пише:  Владимир Петровић
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Музика
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Пише:  Драган Амброзић
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Пише:  Жикица Симић
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Пише:  Жикица Симић
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Спорт
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Пише:  Иван Радовановић
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Лектира
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Пише:  Горан Гоцић
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Пише:  Зоран Пауновић
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.