OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    Australia open 2022.

                    У кажњеничкој колонији: Новак против остатка света štampaj

                    Читај ми!

                    Пише:  Мухарем Баздуљ

                    недеља, 16. јан 2022,  14:42 -> 20:50

                    Сви који су тврдили да је третман Ђоковића различит у односу на третман других шампиона његовог кова, сада имају и службену потврду тога. Сада кад имају преседан, судије Федералног суда Аустралије могли би поћи и корак даље, могли би донети одлуку да ретроактивно одузимају Ђоковићу оних девет титула Australian Opena. А кад последње јануарске недеље неко ко се не зове Новак Ђоковић подигне трофеј, сви ће знати да га тај неко подиже само зато јер су отерали најбољег.


                    We fought for justice
                    And not for gain
                    But the magistrate
                    Sent me away

                    На албуму „Rattle And Hum" из 1988, то је друга по реду песма, а прва која није обрада. Најпре иде „Хелтер Скелтер" уз ону незаборавну најаву да се песма том изведбом од Чарлса Менсона „краде назад" Битлсима, а чим тај луди крешендо заврши, чује се само тихи меланхолични гитарски интро и одмах затим глас, неочекиван и непознат глас, глас који не припада певачу бенда и стихови у којима се лирски субјект жали на политичку и историјску неправду.

                    Он се опрашта са ближњима које никад више неће видети, пред депортацију на други крај планете, на најдаљу њену могућу тачку, најокрутнију и најнепријатнију, у шупак света, па у мање од две минуте сумира свој живот који га је довео до те тачке, борбу за правду, а не пробитак због које га је судија осудио, а затим се размишљање из сопствене перспективе поопштава па се каже:

                    „Краљеви ће и даље да владају, а сиротиња ће да се мучи, и дере своје дланове, баш онако како они деру земљу коју обрађују, али доћи ће дан, у времену које свиће, кад ће поштен човек од поштеног рада моћи достојно да живи"

                    Човек коме је песма посвећана звао се Џон Бојл О'Рајли. Био је ирски револуционар који је преводио једну од побуна након сурове енглеске власти, а непосредно после периода „Велике глади". Имао је двадесет две године кад је ухваћен и осуђен на смрт, а онда је у последњем тренутку казна преиначена у двадесет година присилног рада у Западној Аустралији.

                    У једном од најчувенијих редова енглеске и светске књижевности, Хамлет каже да је Данска затвор. То је метафора. Неко ко би рекао да је Аустралија затвор кроз највећи део историје у којем се тај континент назива тим именом, био би сасвим у праву, односно само би изговарао баналну чињеницу, као кад се каже да је Малта острво или да Швајцарска нема море.

                    Као што и у класичним великим затворима постоје нарочито окрутна крила или блокови, тако се и у овој песми Тасманија (старим именом Ван Дименова земља) користи као синегдоха за целу Аустралију. Уосталом, историјски Џон Бојл О'Рајли и није послан да робија баш на Тасманију. У ирској фолк традицији, међутим, постоји стара народна песма која се зове „Van Diemen's Land" и уз њен симболички пртљаг је било лакше испричати ову причу.

                    Дневнополитичка трагикомедија

                    Откад је почела сага са иживљавањем аустралијских власти над Новаком Ђоковићем, одмах су кренуле тезе како је све то као створену за телевизијску серију или филм. Можда мало и под утицајем те идеје, све време док сам пратио вести из Аустралије, у позадини, као филмску музику, чуо сам како Еџ пева „Van Diemen's Land".

                    Јер то је суштина овог случаја. Овде се носиоци политичке моћи обрачунавају са појединцем, а право, правда, брига за јавно здравље и остале трице и кучине служе им само као изговор.

                    И одмах да се осврнем на оне намножене будалетине по дигиталним бусијама и буџацима спремне да у сваком тренутку подсете колико Ђоковић има пара, где је пријављен са сталном адресом и тако даље, и томе слично. Да су њихови преци по глупости имали глас и моћ какву они данас имају, не би било никакве уметности, никаквих бајки, никаквих трагедија, никаквих светих књига, ничега јер би они постављали питање зашто народни певач стално пева о царевићима и краљевићима, ставља их пред муке и прави од њих трагичне јунаке, а они су свакако пуни ко бродови.

                    Као и сваки други туриста, Ђоковић се о условима уласка у Аустралију распитао пре него што је пошао на пут. Добио је визу и кренуо. Све што се дешава од момента кад се он спустио на аустралијско тло је с једне стране дневнополитичка трагикомедија, а с друге иживљавање над једним човеком који није крив низашта, осим што је најбољи и што долази одакле долази, односно због комбинације те две ствари. Да је Ђоковић Енглез, Француз или Немац, ово се не би десило; да је ово неки други Србин, програмер, фризер или новинар, ово се не би десило.  

                    Шта му је све то требало?

                    Не занима ме овде хронологија случаја, не занимају ме правни аргументи једне или друге стране, писало се о томе свакако и писаће се још више, занима ме одговор на питање које су у јавности већ поставили Александар Мандић и Радмило Арменулић, а то је: шта је Новаку уопште требало да се суди са Аустралијом, да допушта тамошњем државном апарату да га малтретира, кад већ није морао? Могао је сам да се врати. Више он треба Australian Open-у, него што Australian Open треба њему. Па он је тај турнир освојио девет пута, а први његови пратиоци - на тој вечној листи - Рој Емерсон и Роџер Федерер имају по шест титула. Да се игра Australian Open до Судњег дана, нико никад неће престићи Ђоковића.

                    И ту се враћам на песму. Хтео је да игра, хтео је да победи и хтео је правду. Уосталом, ако се заиста плаши вакцине као такве, односно штете коју би му евентуално могла нанети, он је, пре него ико други, могао удесити да му се убризга физиолошки раствор, а да на сертификату пише шта он пожели да пише.

                    Отуд ово није питање „за или против вакцине", него нечијег права да се не вакцинише ако то не жели. То право још увек постоји. Као што постоји право сваке земље да неког страног држављанина не пусти на своју територију. Аустралија је то своје право искористила. Али то се не ради на овакав начин.

                    Јер има судова и судова. Неки признају само суд своје партије, неки суд историје, а неки се уздају у есхатолошке судове. Британски судија који је осудио Џона Бојла О'Рајлија на двадесет година присилног рада у Западној Аустралији, мислио је да тиме докида његов слободан живот, да је то иста она првобитна смртна казна, само мало спорије администрирана.

                    Џон Бојл О'Рајли је после две године робије успео да побегне. Дочепао се Америке, тачније Бостона. Оженио се и добио четири ћерке. Прославио се као песник и новинар. Био је један од најпопуларнијих песника свог времена. Историчари америчке књижевности његове стихове ће у двадесетом веку прогласити превише естрадним, но они се и даље читају. Познат је податак да је Џон Бојл О'Рајли био омиљени песник Џона Фицџералда Кенедија.

                    Умро је у понешто контроверзним околностима, а на вест о смрти стигли су телеграми саучешћа од водећих политичких, верских и културних фигура тог времена. Сахрана му је била велика и незаборавна.

                    За све ово време, за званичне британске власти он је остао тек одбегли робијаш. Године 1999, Тони Блер је одбио званични предлог да га се постхумно амнестира.

                    Сви који су тврдили да је третман Ђоковића различит у односу на третман других шампиона његовог кова, сада имају и службену потврду тога. Сада кад имају преседан, судије Федералног суда Аустралије могли би поћи и корак даље, могли би донети одлуку да ретроактивно одузимају Ђоковићу оних девет титула Australian Opena.

                    А кад последње јануарске недеље неко ко се не зове Новак Ђоковић подигне трофеј, сви ће знати да га тај неко, из њихове перспективе достојнији, подиже само зато јер су отерали најбољег. То неће бити титула за завист. Као што нико никад не помене да је Данска 1992. била фудбалски првак Европе, без подсећања да је турнир дошла само зато јер је Југославија дисквалификована, тако ће и тај човек бити шампион у години кад Ђоковићу нису допустили да игра.

                    Кажу да су у Маовој Кини од породица политичких затвореника осуђених на смрт наплаћивали цену метка којим је овај погубљен. Ђоковић ће аустралијским властима платити око пола милиона долара за понижење којем су га подвргли. Добро ће им то доћи као 0,0007 посто рачуна за оних осам нуклеарних подморница које купују од Енглеза и Американаца. 

                    Политика
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Пише:  Аница Телесковић
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Друштво
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Пише:  Милан Игрутиновић
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Пише:  Иван Радановић
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Пише:  Саша Марковић
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Економија
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Пише:  Горан Николић
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Свет
                    Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Пише:  Момир Турудић
                     Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Пише:  Саша Марковић
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Пише:  Момир Турудић
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Култура
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Пише:  Жикица Симић
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Пише:  Дејан Новачић
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Пише:  Вуле Журић
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Историја
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Пише:  Вуле Журић
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Пише:  Владимир Петровић
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Музика
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Пише:  Драган Амброзић
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Пише:  Жикица Симић
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Пише:  Жикица Симић
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Спорт
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Пише:  Иван Радовановић
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Лектира
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Пише:  Горан Гоцић
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Пише:  Зоран Пауновић
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.