OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    Нефудбалске белешке из Дохе (4)

                    Све боје Катара: Када фудбалска врева утихне и замукну борци за људска права

                    Читај ми!

                    Пише:  Раде Мароевић

                    уторак, 06. дец 2022,  13:56 -> 15:14

                    Критике на рачун односа према страним радницима некако су утихнуле у исто време када је администрација америчког председника Џозефа Бајдена одобрила продају милијарду долара вредног система за одбрану од беспилотних летелица, који укључује пројектиле, електронску опрему и пет година техничке подршке.

                    Предвече, када се лудница далеко од стадиона у Дохи мало смири, улице прекрије бледуњава прашина, која већ до јутра, на волшебан начин, напросто нестане. Нема је ни на осам трака широким булеварима, ни на плочницима којима још нико није прошетао, ни у подземној железници.

                    У граду који расте на граници пустиње и мора, повремено из уличица углављених између гомиле у светло браон омаланих безличних, потпуно нових зграда, измиле људи који метлама из фугни бетонских плоча извлаче прах претходног дана и склањају га далеко од очију пролазника.

                    Као и многе друге ствари у Катару, и боје се полако мењају. Из безбројних варијација беж боје полако се промаљају нијансе зеленог, мањим делом због подршке коју су почетком првенства имали саудијски фудбалери, а више због поља траве која је последњих година постављена на градским парковима и шеталиштима.

                    Све нијансе које су испливавају из пустиње, међутим, немају претераног утицаја на чињеницу да Катарани нису само поставили позорницу за овогодишњи Мундијал, већ су у част фудбала изградили читав нови град.

                    Фудбал, гас и помало пројектили  

                    Критике на рачун односа према страним радницима некако су утихнуле у исто време када је администрација америчког председника Џозефа Бајдена одобрила продају милијарду долара вредног система за одбрану од беспилотних летелица, који укључује пројектиле, електронску опрему и пет година техничке подршке.

                    "Ова продаја представља подршку спољној политици и циљевима националне безбедности кроз помоћ у побољшавању безбедности пријатељске земље која представља значајан покретач политичке стабилности и економског напретка на Блиском истоку", навео је Стејт департмент.

                    Скретању реторике са права радника и капитенских трака дугиних боја на фудбал додатно је помогла и одлука катарских власти да 30 милијарди долара уложе у повећање капацитета за производњу течног гаса, чиме ће укупна производња овог енергента до 2026. године бити повећана за 40 одсто.

                    Од 2026. године, према договору склопљеном прошле седмице, Немачка ће добијати два милиона тона течног гаса са катарског Северног поља, једног од најбогатијих извора гаса, које власти у Дохи деле са Ираном, у чијој верзији се то место зове Јужни Фарс.

                    Немачки фудбалери су, готово истовремено, испали са Мундијала, па је и у тој земљи утихнула прича о људским правима у Катару.

                    У готово исто време, Катар је потписао двадесетседмогодишњи уговор са Кином према којем ће Пекингу бити испоручивано четири милиона тона течног гаса годишње.

                    Оптужбе и одговори

                    У Катару живи око два милиона страних радника. Долазе махом из Африке и јужне Азије и њихова судбина била је кључна тачка критика које је Запад приписивао организаторима Светског првенства.

                    Домови су им на Истоку - у Авганистану, Пакистану, Ираку, Бангладешу, Шри Ланки, Индији, Непалу, Вијетнаму. Понеки, пред спавање, гледају пут Југа, ка Сенегалу, Анголи, Етиопији, Уганди...

                    Возе таксије, раде у обезбеђењу, неки су баштовани, кућепазитељи, спремачи и спремачице, чистачи, слажу блокове од којих, касније, настају велелепне грађевине пустињске метрополе.

                    У беж је огрнут и Непалац, радник локалног обезбеђења, који у Дохи ради тек неколико месеци. Долази из земље у којој радници зарађују долар дневно и са 300 до 400 долара, уз плаћен стан, храну и превоз, скоро сав новац који заради шаље кући.

                    "Свиђа ми се у Катару, али ћу се вратити кући када се заврши првенство". Његова прича слаже се са исповестима десетина таксиста, радника, особља на утакмицама и ресторанима са којима сам током претходне две седмице разговарао о статусу који имају у Катару.

                    Истовремено, вероватно се никада неће знати колико је страних радника страдало од тренутка када је ФИФА одлучила да Катар буде домаћин Светског првенства. Британски Гардијан је, позивајући се на биланс који су начиниле западне амбасаде у Дохи, објавио да их је умрло више од 6.500.

                    Власти у Дохи су, пак, саопштиле да је од тог тренутка у Катару умрло 37 странаца, укључујући тројицу који су страдали у несрећама на радним местима. Пред почетак турнира, тај број је ревидиран на око 500.

                    Бљештави окер и пустињске нијансе

                    Увијене у бљештави неон и ЛЕД екране, окер зграде центра Дохе, или већине делова града које се, после година изградње сматрају центрима, делују импозантно, попут малог Менхетна посађеног на пустињски песак.

                    Бројне зграде још нису ни завршене, јер представљају део дугорочног пројекта катарских власти да Доху претворе и пословни и финансијски центар Блиског истока и додатно увећају богатство које им деценијама доносе гас и нафта.

                    На неким од облакодера, неон тек овлаш прекирива недовршене конструкције које помало подсећају на Емпајер стејт билдинг, или зграде других светских метропола.

                    Уз пут који води ка саудијској граници, у чемерној мешавини песка и камења, постављени су шатори начињених од светло беж платна. Далеко од било какве назнаке цивилизације, те настамбе окружене су платненим оградама и тендама испод којих су се од сунца склониле камиле и коњи. 

                    Уколико се занемаре огромни амерички џипови паркирани уз шаторе, помислило би се да овде живе последњи преостали бедуини, или каква сиротиња, која је срећа напустила приликом поделе богатства ове нације.

                    У ствари шатори побацанима по беспућима катарске пустаре нека су врста викендица, које слободним данима походе најбогатији Катарани, одајући почаст наслеђу и местима на која су се, током зима, њихови преци склањали.

                    Овакви викенди укључују лов соколовима, гозбе, док млађе генерације користе време за дивљање пешчаним динама у разноразним теренским возилима. Последњих година, камиле и коњи су ту више ради декорације.

                    Нове боје у Катару

                    На стадионима на којима се игра Светско првенство постављена је трава која је, посебно за ову приликум узгојена у Америци и бродовима допремљена до Катара. Сваки од терена сваког се дана залива са 10.000 претходно десалинизоване воде. Дрвореди су посађени и дуж ауто-пута, али је њихова судбина, због окрутне пустињске климе, крајње неизвесна.

                    Катар је од мора "отео" и око 800 хектара површине на којој се, сада, налазе аеродром Хамад и Бисерно острво, чија је изградња коштала око 15 милијарди долара.

                    Иза баријера постављених око нетом завршених стадиона, радници настављају да граде, као што се у Дохи ради непрекидно већ двадесетак година. За то време рибарско насеље израсло је у вишемилионску метрополу у којој живи 65 различитих нација.

                    У последњих десет година, број становника Катара повећао се за око милион - махом усељеника чији је рад омогућио да из песка никну фасцинантне грађевине, те да се у плићаку Персијског залива поставе темељи новог града.

                    Милион људи дошло је у Доху на утакмице Светског првенства, што је локалне присталице мира и комфора, које у редовним околностима нуди овај град, натерало на бекство у неке мирније делове света. Неке је, пак, страх од најезде странаца натерао да на прозоре кућа поставе решетке или уграде безбедносне камере.

                    Политика
                    Студентске демонстрације, бунт и последице: Како Покрет води ка диктатури или грађанском рату
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Студентске демонстрације, бунт и последице: Како Покрет води ка диктатури или грађанском рату
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Друштво
                    Слон Бранка Милановића у светској и српској стакларској радњи: Дневна политика као обрачунска јединица
                    Пише:  Аница Телесковић
                    Слон Бранка Милановића у светској и српској стакларској радњи: Дневна политика као обрачунска јединица
                    Ратови из обести на планети досаде: Пензионерска забава још траје
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Ратови из обести на планети досаде: Пензионерска забава још траје
                    Нова опсерваторија „Вера К. Рубин“ у Чилеу: Чудесне слике (не)видљивог свемира
                    Пише:  Саша Марковић
                    Нова опсерваторија „Вера К. Рубин“ у Чилеу: Чудесне слике (не)видљивог свемира
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Пише:  Милан Игрутиновић
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Економија
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Пише:  Горан Николић
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Свет
                    Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Пише:  Момир Турудић
                     Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Пише:  Саша Марковић
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Пише:  Момир Турудић
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Култура
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Пише:  Жикица Симић
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Пише:  Дејан Новачић
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Пише:  Вуле Журић
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Историја
                    Номонхан, 1939: Четворомесечни рат између великих сила за који никада нисте чули
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Номонхан, 1939: Четворомесечни рат између великих сила за који никада нисте чули
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Пише:  Вуле Журић
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Пише:  Владимир Петровић
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Музика
                    Филмски јунаци и стварни одметници за истим столом у пограничној кантини на новој плочи Џејмса Макмартрија
                    Пише:  Жикица Симић
                    Филмски јунаци и стварни одметници за истим столом у пограничној кантини на новој плочи Џејмса Макмартрија
                    Дуго путовање накрај париске ноћи: Последњи дани Џима Морисона
                    Пише:  Бранислав Ђорђевић
                    Дуго путовање накрај париске ноћи: Последњи дани Џима Морисона
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Пише:  Драган Амброзић
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Спорт
                    Први страни фудбалер у најбољој енглеској лиги: Блистави тренуци у каријери Ивана Голца
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Први страни фудбалер у најбољој енглеској лиги: Блистави тренуци у каријери Ивана Голца
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Пише:  Иван Радовановић
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Лектира
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Пише:  Горан Гоцић
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Пише:  Зоран Пауновић
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.