OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    Разгледница из Италије

                    Прескачући врућине, мислећи на михољско лето: Италија је најлепша у јесен

                    Читај ми!

                    Пише:  Франко Белмонте

                    петак, 19. авг 2022,  09:58 -> 15:22

                    Италија у јесен нуди себе у најбољем издању и по најбољој могућој цени, поготово у односу на летњу сезону. Све што се од почетка јула па до краја августа чини недостижним, у другој половини септембра, а поготово с првим данима октобра, на дохват је руке. У јесен путник намерник види праву Италију, у њеном ритму и са свим њеним предностима и манама које некад знају да буду толико апсурдне да постану део њеног шарма. С јесени се увуче нешто благо у ваздуху, милозвучно у простор, разлије се нежност у сваки смирај дана. Није то пензионерски мир, како би неко цинично могао да закључи, већ дуги талас задовољства који траје таман колико треба - ни минут више, ни минут мање. Доживљај Италије у јесен није у интензитету него у трајању. Пар предлога за викенд, дуги викенд или за срећнике који могу себи да приуште и читаву недељу почели бисмо са севера у Доломитима, па на југ, пеко Лигурије и Тоскане, Рима и Амалфитанске обале до источне Сицилије.

                    У рану јесен Италија је најзаводљивија, најживљија и најрасположенија. Од подножја Доломита у бојама зрелих јабука, преко лигуријских  шареноликих вароши на трепавицама мора, тосканских брежуљака са чокотима грожђа и чемпресима, римских октобарских ноћи, до ватромета боја Амалфитанске обале и сицилијанског барока између Одисеје и локалних легенди, Италија нуди себе у најбољем издању и по најбољој могућој цени, поготово у односу на летњу сезону. Све што се од почетка јула  па до краја августа чини недостижним, у другој половини септембра а поготово с првим данима октобра на дохват је руке. 

                    У јесен путник намерник види праву Италију, у њеном ритму и са свим њеним предностима и манама које некад знају да буду толико апсурдне да постану део њеног шарма. Знатижељници који нам долазе у то доба године, по правилу, не припадају летњем типу туриста и покушавају, или се барем труде да прате средњовековну пословицу: „Кад си у Риму, понашај се као Римљанин", иначе врло популарну у англосаксонском свету. 

                    У последњих пар година, пре почетка пандемије коронавируса, узела је маха мода „foliage". Позајмљена је реч из енглеског како би читав покрет био глобално препознатљив а и звучи интригантније од италијанске верзије „fogliame" (лишће). Од половине септембра па до половине новембра Италија нуди неку врсту колективне терапије бојама које нуди природа у свом климаксу, заједно са мирисима и укусима јесени, од тартуфа до берби грожђа. 

                    Шетње, forest bathing (купање шумом), „chik-nik", потрага за тартуфима, бербе, локалне прославе и феште, безбрижна лутања средњовековним градовима у којима би се без проблема снашли и Алигијеријеви савременици да се којим случајем врате, али и октобарска купања на Сицилији и октобарска предвечерја у Риму када сунчани зраци падају по ћерамиди кровова Вечног града, доживљаји су који мењају перспективу... према свему. 

                    С јесени се увуче нешто благо у ваздуху, милозвучно у простор, разлије се нежност у сваки смирај дана. Није то пензионерски мир, како би неко цинично могао да закључи, већ дуги талас задовољства који траје таман колико треба - ни минут више, ни минут мање. Доживљај Италије у јесен није у интензитету него у трајању. 

                    Пар предлога за викенд, дуги викенд или за срећнике који могу себи да приуште и читаву недељу почели бисмо са севера у Доломитима, па на југ, пеко Лигурије и Тоскане, Рима и Амалфитанске обале до источне Сицилије.  

                    Доломити  

                    Двојица Енглеза, Џоси Џилберт и Џорџ Черчил, „открили" су Доломите пре век и по. Европа и свет су практично чули за најлепши венац планина на свету тек када се у Лондону, 1864. године, појавила књига са насловом: „Планине Доломити".

                    Вал Гардена, Алта Бадија, Вал ди Фаса, имена су добро позната поклоницима алпског скијања, али те три долине око планинског масива Села Рондеу много су више од станица Светског купа, оне су рај за љубитеље „трекинга" свих узраста и способности, параглајдере и посебно маунтинбајкере, бициклисте и власнике олдтајмера који просто обожавају да провозају своје љубимце двоточкаше и четвороточкаше преко четири паса (Села, Гардена, Камполонго и Пордои). 

                    Вал Гардена је најкитњастија и најскупља долина са Ортисеијем, варошицом драгуљем, идиличним местом у коме би свако пожелео да проведе бар пар месеци годишње, а камоли пар дана. У Алта Бадији воле да се хвале да су престоница алпског скијања где је конструисан први ски-лифт, још пре Другог светског рата, али и спектакуларним бојама њихових шума у јесен. Вал ди Фаса је најпитомија и најлепша са својом бајковитом шетњом кроз четинарску шуму, поред реке Авизио, од Албе до Моене. На том путу се налази и ресторан „Da Michele" где се једу најбоља ребарца, коленице, купус и штрудла од јабука.  

                    Посебна атракција у јесен је вожња планинском железницом „Ренон", у дрвеним вагонима, од Сопраболцана до Колалбе. Вожња траје само 18 минута и осим живописних предала кроз које се пролази, на крају вас чека награда најлепшег панорамског погледа на Доломите. Мали савет, пробајте просеко са мало бистрог сока од јабуке и соде, још је бољи уз сир „Cuor di Fassa". 

                    Тоскана  

                    Брежуљци Тоскане са варошима, тврђавама, замковима или вилама на њиховим врховима нуде незаборавне пејзаже који се боје најразличитијим бојама у јесен. За љубитеље вина, посебно санђовезеа, од Кјантија до Брунела Ди Монталчина, нема бољег места за дегустацију и уживање у многобројним породичним винаријама и ресторанима који по правилу нуде незаборавне амбијенте под звездама или у структурама од стакла у којима се не губи готово ништа од доживљаја чак и кад пада киша. 

                    Не рачунајући Фиренцу која је ван конкуренције, Лука, Сан Ђимињано и Питиљано заслужују да буду апсолутно виђени и проживљени. Сва три места се одликују по томе што се ништа суштински није променило већ неколико векова унутар зидина које опасују Луку, испод 14 торњева који бдију на Сан Ђимињаном и у Питиљану уклесеном у стени.  

                    Зидине које омеђавају Луку од остатка света су као украсни штит града бомбоњере у коме се може изгубити само у лепоти његових тргова попут Амфитеатра (Piazza dell'Anfiteatro) или Дуома (Катедрале) или торњева; штавише Лука је најлепша кад се гледа са „Torre delle Ore" или „Torre Guinigi". Боје средњовековног града се уклапају савршено у боје јесени и ко има имало романтичарске жице у себи неће моћи да се не заљуби у Луку. 

                    Сан Ђимињано и Питиљано су најлепши мали градови међу лепим малим варошима. Први се апострофира као средњовековни Менхетн због 72 куле које су га красиле у време највећег просперитета а други се ословљава и као „Јерусалим тосканске Мареме", не само због свог изгледа већ и због јеврејске заједнице која ту живи вековима. 

                    Два тосканска градића као да су изашла из бајке, одишу необичном милином која је толико заразна да је немогуће остати имун на њу.  

                    Рим 

                    И Римљани обожавају „ottobrate romane" јер нема лепшег периода у Риму од октобра, самим тим не постоји други део године тако привлачан за посету Вечном граду. Истина је да Рим никада не може да разочара, али никада не може да одушеви тако као у јесен. Могло би се рећи да је италијанска престоница „блажена" у рану јесен. Дани су и даље довољно дуги и топли а свако предвечерје нова чаролија између купола и кровова. 

                    Нигде лепота није тако демократска као у Вечном граду. Све што је најлепше у Риму је бесплатно или кошта пар евра или се може „красти погледом" са гратис удаљености. Вечни град је најлепши са висине, са врхова његових седам брежуљака, од Авентина до Квиринала и Ђаникола с друге стране Тибра или Променаде заљубљених на Монте Марију. Погледи из Врта поморанџи, испод Гарибалдијевог споменика на Ђаниколу или „Фонтанонеа" (Fontana dell'Acqua Paola) су као терапија за очи и душу заједно са благим поветарцем који се диже с времена на време, баш као што је гледати смирај дана са Квиринала или са моста Умберта I. 

                    У јесењим месецима не треба губити драгоцено време за затворене просторе. Не знам да ли је Црњански имао Рим, „Пјацу дел Пополо" (Piazza del Popolo) и кафе Розати (Rosatti) у глави када је мислио на „златну јесен" гледајући на Пинћо током својих римских дипломатских дана, али ретко где је јесен тако златна као Вечном граду.  

                    Амалфитанска обала  

                    Највећи проблем са Амалфитанском обалом је што је толико лепа да је постала папрено скупа, али ако постоји период године када је могуће уклопити све коцкице за незаборавно путовање онда је то друга половина октобра и прва половина новембра. 

                    За разлику од Доломита који су откривени као туристичка дестинација пре век и по, Амалфитанску обалу је опевао још Хомер у својој Одисеји а антички Римљани, укључујући и императоре, ту су градили виле за летовање. Није остао имун на лепоту ривијере између неба и мора ни Гете, а тек је списак писаца и из прошлог века као и сликара, песника, композитора, глумаца, државника и богаташа из читавог света подугачак. 

                    Позитано је без сумње најлепше место на Амалфитанској обали, Прајано нуди најлепше погледе и сутоне, Амалфи је најушушканији, Фуроре је толико нестваран да га је чак и Бокачо опевао у Декамерону а Федерико Фелини овековечио у филмовима. Смарагдна пећина је дирљиво лепа а Равело је место „бескрајности" баш као што се зове најлепша тераса на планети „Terazzo dell'Infinito". 

                    Ипак, за јесење авантуристе је посебна атракција шетња „Стазом Богова" јер је то идеалан период године за тај подухват. Почиње изнад Амалфија у селу Ађероле а завршава се у Ночели изнад Позитана и целом дужином од осам километара краде уздахе јер се налазите, буквално између два плаветнила, небеског и морског, са Капријем у позадини и Позитаном као шареном вртешком.

                    Источна Сицилија  

                    Сицилија је земља ватре и воде, вулкана и мора, место где слатка вода извире усред мора и бројних контраста, острво које су освајали стари Грци и Римљани, Арапи, Нормани, Шпанци и на крају Гарибалди. И сви су оставили понешто: Грци храмове, Римљани амфитеатре, Арапи куле, Јевреји реликвије, Нормани тврђаве, док је иза шпанских краљевских фамилија, које су вековима владале Сицилијом, остала барокна архитектура, посебно у њеном источном делу.  

                    У Таормини се као на ниједном другом месту види голим оком ко је све ту владао. Грци су оставили театар по коме је град надалеко чувен, Римљани су поставили основе данашње града, од Арапа је остао торањ Ал Кабах, Нормани су саградили цркве и самостане, а Лиз Тејлор и Ричард Бартон су залив „La Baia di Isola bella" претворили у култно место за многе парове који баш ту желе да се закуну на вечну љубав. 

                    Сиракуза има убедљиво најраскошнији центар града на Сицилије, односно Ортиђу. Свака земља на мору или град воли да се хвали посебном бојом воде, али само у Сиракузи она је заиста нестварно плаве боје.

                    Аполонов храм који вас чека како крочите на Ортиђу је направио цео круг, од места култа грчких колонизатора је претворен у цркву, па у џамију, опет у цркву, једно време је био и део касарне, да би на крају поново постао оно што је првобитно био. Атинин храм није био исте среће као и Аполонов: прво је трансформисан у Минервин храм, затим у цркву, па у џамију и на крају у катедралу у барокном стилу. 

                    Сиракуза је прелепа јер боја мермера с којим је поплочан Ортиђа у комбинацији са бојом зграда и плаветнилом мора оставља неизбрисив утисак. Лепота Архимедовог трга са фонтаном посвећеном Артемиди је готово дражесна колико је славни научник био паметан. 

                    Испред Сиракузе се налази и извор Аретуза из кога усред мора кркља слатка вода, а на једном квадратном километру, колико простора заузима Ортиђа, налази се и тврђава Федерика II из 13. века. 

                    Вредан посете је и Неаполис са грчким театром, Дионизијевим ухом, Римским амфитеатром, Нинфеовом пећином. Грчки театар је тако добро очуван да се и данас са њега види море а на позорници се играју Есхилове трагедије. 

                    Катанија је град са хиљаду лица и изненађења, тако великих да је неко доживљава као најружнији град а неко као најузбудљвији, будући да је престоница ноћног живота са својим фенси кафеима и дискотекама. Путници намерници са добром кондицијом не би требало да пропусте дугачку шетњу поред мора све до Ачи Кастела са бајковитим норманским замком из 11. века, Ачи Треце и Ривијере киклопа коју је опевао Хомер у Одисеји а данас је живописно рибарско место где се једе и пије „божански".                              

                     

                     

                    Политика
                    Студентске демонстрације, бунт и последице: Како Покрет води ка диктатури или грађанском рату
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Студентске демонстрације, бунт и последице: Како Покрет води ка диктатури или грађанском рату
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Друштво
                    Mрачно постапокалиптично огледало: Боља будућност је прошла
                    Пише:  Саша Марковић
                    Mрачно постапокалиптично огледало: Боља будућност је прошла
                    Економске последице пандемије психичких поремећаја: Колико кошта лечење менталних болести
                    Пише:  Горан Николић
                    Економске последице пандемије психичких поремећаја: Колико кошта лечење менталних болести
                    Слон Бранка Милановића у светској и српској стакларској радњи: Дневна политика као обрачунска јединица
                    Пише:  Аница Телесковић
                    Слон Бранка Милановића у светској и српској стакларској радњи: Дневна политика као обрачунска јединица
                    Ратови из обести на планети досаде: Пензионерска забава још траје
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Ратови из обести на планети досаде: Пензионерска забава још траје
                    Економија
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Пише:  Горан Николић
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Свет
                    Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Пише:  Момир Турудић
                     Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Пише:  Саша Марковић
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Пише:  Момир Турудић
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Култура
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Пише:  Дејан Новачић
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Пише:  Жикица Симић
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Пише:  Вуле Журић
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Историја
                    Номонхан, 1939: Четворомесечни рат између великих сила за који никада нисте чули
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Номонхан, 1939: Четворомесечни рат између великих сила за који никада нисте чули
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Кратка (пред)историја студентских побуна у Београду, од 1851. до 1941: Корени омладинског бунта
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Кратка (пред)историја студентских побуна у Београду, од 1851. до 1941: Корени омладинског бунта
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Пише:  Вуле Журић
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Музика
                    Филмски јунаци и стварни одметници за истим столом у пограничној кантини на новој плочи Џејмса Макмартрија
                    Пише:  Жикица Симић
                    Филмски јунаци и стварни одметници за истим столом у пограничној кантини на новој плочи Џејмса Макмартрија
                    Дуго путовање накрај париске ноћи: Последњи дани Џима Морисона
                    Пише:  Бранислав Ђорђевић
                    Дуго путовање накрај париске ноћи: Последњи дани Џима Морисона
                    Прича о Предрагу Гојковићу Цунету: „Јаничар“ је песма о свим Србијама
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Прича о Предрагу Гојковићу Цунету: „Јаничар“ је песма о свим Србијама
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Пише:  Драган Амброзић
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Спорт
                    Први страни фудбалер у најбољој енглеској лиги: Блистави тренуци у каријери Ивана Голца
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Први страни фудбалер у најбољој енглеској лиги: Блистави тренуци у каријери Ивана Голца
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Пише:  Иван Радовановић
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Лектира
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Пише:  Горан Гоцић
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Пише:  Зоран Пауновић
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.