OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    Како се Италији десио Мусолини

                    Рађање фашизма из духа антикомунизма: Сто година од Мусолинијевог марша на Рим

                    Читај ми!

                    Пише:  Франко Белмонте

                    уторак, 20. сеп 2022,  08:46 -> 11:50

                    У сенци злочина нацистичке Немачке, италијанска фашистичка дводеценијска епизода је стављена под тепих или скрајнута. Била је нека врста табу теме о којој се није причало, а дефиниција фашиста се користила само као инструмент за дисквалификацију, без детаљнијег удубљивања у мотиве настанка и опстанка фашизма. Италијани су заборављањем, минимизирањем и преправљањем историје сами себе ослободили одговорности за политички систем који је свуда где је дошао на власт, у било којој форми, чак и после Другог светског рата, значио увек исто: укидање слобода, полицијску државу, увођење вербалног и политичког деликта, контролу медија, злоупотребу образовног система и посебно деце и омладине у идеолошке сврхе, уништавање опозиције и слободномислећих људи, расизам, ксенофобију и доминацију мушкарца над женом.

                    Италија је дала много тога доброг и лепог свету, али и две пошасти са којима се читава планета рве већ читав век: мафију и фашизам. За мало више од месец дана се навршава столеће од Mарша на Рим којим су фашисти освојили власт и посејали семе зла које ће своје плодно тле наћи у добром делу Европе и Латинске Америке. Део Италијана и даље верује да су Бенито Мусолини и фашизам постали зло тек 1938. године са усвајањем расних закона и склапањем пакта са нацистичком Немачком. 

                    Мусолини је био толико зао и безосећајан да је без пардона затворио у психијатријску болници сина Бенита Албина рођеног у ванбрачној заједници са Идом Далсер као и саму Иду. Наравно, то је само кап у мору злочина и смрти за које је одговоран фашистички лидер, али боље од било чега другог показује његову бескрупулозност и на шта је све био спреман да уради да би сачувао власт или привид породичног и моралног човека. 

                    „Ако фашизам није ништа друго до банда криминалаца, онда сам ја вођа те банде криминалаца", изјавио је Мусолини у парламенту после убиства левичарског политичара Ђакома Матеотија дајући најбољу дефиницију фашизма и себе самог. Наравно, Мусолини се тада осећао толико моћним да је могао да провоцира истином.

                    Суочавање са фашизмом

                    У сенци злочина нацистичке Немачке и Адолфа Хитлера, италијанска фашистичка дводеценијска епизода је стављена под тепих или скрајнута. Била је нека врста табу теме о којој се није причало, а дефиниција фашиста се користила само као инструмент за дисквалификацију, без детаљнијег удубљивања у мотиве настанка и опстанка фашизма. 

                    Италијани су заборављањем, минимизирањем, преправљањем историје сами себе ослободили одговорности за политички систем који је свуда где је дошао на власт, у било којој форми, чак и после Другог светског рата, значио увек исто: укидање слобода, полицијску државу, увођење вербалног и политичког деликта, контролу медија, злоупотребу образовног система и посебно деце и омладине у идеолошке сврхе, уништавање опозиције и слободномислећих људи, расизам, ксенофобију и доминацију мушкарца над женом. 

                    Ћутање и избегавање суочавања са фашизмом и фигуром Бенита Мусолинија допринели су да се у делу италијанског друштва, иначе мало склоног читању и продубљивању знања, креира потпуно девијантна перцепција о Дучеу и његовом режиму која би се могла сажети у следећих пар судова: до 1938. године Мусолини је био државник који је готово све урадио како треба, био је диктатор и користио је чврсту руку против политичких противника, али осим Матеотија није никога убио, у најгорем случају их је слао у изгнанство на острва у Тиренском мору где су били вечни туристи; на другој страни изградио је и средио земљу, исушио мочваре, возови су коначно били тачни, подигнути су нови градови и четврти, Мусолини је био велики љубитељ уметности, провода, жена, са њим се живело добро... штета што је склопио савез са Хитлером и под његовим притиском усвојио расне законе и ушао у рат. 

                    Ништа од претходно наведеног није тачно. Мусолини и његови фашисти су дошли на власт употребом силе, одговорни су за смрт неколико десетина хиљада људи пре него што се Дуче загрлио са Фирером, само у концентрационим логорима у Либији је умрло 40 хиљада особа. Фашистички режим је користио бојне отрове у Етиопији, Мусолинијева авијација је бомбардовала градове у Шпанском грађанском рату. 

                    Неколико стотина радника, социјалиста и комуниста су убијени у Торину, Милано, Риму. Ђакомо Матеоти није био једини познати политичар којег су Мусолинијеве режимске банде убиле. Од њихових пендрека и последица пребијања су изгубили живот браћа Роси, Карло и Нело, Пјеро Гобети, Ђовани Амендола, Ђовани Минцони. Антонио Грамши је умро у фашистичком казамату у Риму а иза решетака је завршио чак и Алчиде Де Гаспери, док је дон Луиђи Стурцо, оснивач Италијанске народне партије, пребијен. 

                    Мусолинијева Италија 

                    Велика је лаж и да су возови само током фашизма стизали на време у Италији. Каснили су као што касне и данас, с том разликом што је Мусолини 1926. године забранио да се о кашњењима извештава у новинама и на радију, правдајући цензуру одбраном части отаџбине. Зато је створено погрешно уверење да су возови почели да стижу на време јер медији нису више извештавали о непоштовању сатнице. 

                    Не одговарају истини ни заслуге које се приписују фашистима за исушивање мочвара и бонификацију терена и њихово претварање у грађевинско или пољопривредно земљиште. Сви ти пројекти су били планирани или започети пре марша на Рим у јесен 1922. године. 

                    Изградња нових вароши и квартова није имала свој замах само у Италији већ у читавој Европи између два светска рата. У Великој Британији и Француској или вајмарској Немачкој се више градило и модернизовала инфраструктура него у фашистичкој Италији. 

                    Посебно је велика лаж да је Хитлер увукао Мусолинија у Други светски рат. Истина је потпуно другачија: италијански диктатори је приморао Хитлера да исправља његове непромишљене и авантуристичке потезе. 

                    Мусолинијев напад на Грчку је најбољи пример раскорака између Италије коју је режим представљао грађанима преко медија и реалне Италије. Искомплексирани Дуче је тешко поднео што га Фирер није обавестио о свом нападу на Француску, а још теже немачку експресну победу, па је решио да он себи припоји Грчку на чијем је челу био, такође диктатор, Јоанис Метаксас коме су Мусолини и његови фашисти били узор. 

                    Италијански војници, лоше опремљени, још горе обучени и наоружани, без снажне логистичке подршке и ланца снабдевања доживели су тежак пораз од грчке војске, толико велики да је Хитлер морао да спасава образ свом савезнику. Колатералну штету је платила Југославија која је окупирана како би Вермахт осигурао ланац снабдевања трупа у Грчкој.  

                    Фашистичка сенка

                    Италијани и данас имају проблем што су њихове деде и прадеде били фашисти. Једни негирају, други фалсификују сећања, трећи се хватају на причу о доброћудним Италијанима (фашистима) и злоћудним Немцима (нацистима), четврти минимизирају утицај и последице које је фашизам оставио, пети преувеличавају размере антифашизма јужно од Алпа. Није Черчил био далеко од истине када је Италијане назвао бизарним народом: „Јуче их је било 45 милиона фашиста, данас их је 45 милиона антифашиста а по попису се не би рекло да Италија има 90 милиона становника". 

                    Републикански идентитет Италијана, после Другог светског рата, заснивао се на позитивном наративу о славном антифашистичком отпору који је у мањој мери укорењен у реалности а много више на изграђеном миту и измишљеним бројевима и догађајима.

                    Велика заблуда је и да су сви Италијани или добар део њих били фашисти. У тоталитарном друштву, у коме нема елементарних слобода и где је партијска књижица или подобност предуслов за све, није могуће имати јасну слику подршке. Ипак, да су Италијани били искрени и одани фашисти, Мусолини не би морао да има на платном списку политичку полицију и специјалне трибунале за вербалне и политичке деликте.  

                    Алиби страха од комунизма

                    Зашто је фашизам просперирао и тако брзо постао државна идеологија у Италији? Лењиновим бољшевицима је требало, од формирања, мало мање од 15 година да освоје власт, Хитлеровим националсоцијалистима мало више од десетлећа, а Мусолинију и фашистима само три и по године. 

                    Брутално насиље, дискриминација, потчињавање, супремација су у корену фашизма, од настанка Борбених унија (Fasci di combatimento) у марту 1919. године. Међутим, насилништво малобројних делинквената, фрустрираних и искомплексираних људи не би било довољно за освајање власти да није било равнодушности, незаинтересованости и конформизма већине, опортунистичког калкулисања либерала и католика у страху од комунизма, изгубљености социјалиста, похлепе и егоизма индустријалаца, параноје краља Виторија Емануела III, у вечитом страху да ће га неко заменити његовим братом од стрица, вишим, мање ружним, храбријим и славом овенчаним генералом Емануелом Филибертом, војводом од Аосте. 

                    Не треба потценити ни спољне факторе. „Осакаћена победа" (La vittoria mutilatа) како је Габријеле Д'Анунцио дефинисао непоштовање Лондонског пакта који је Италији гарантовао припајање Јужног Тирола, Венеције Ђулије, Истре, Кварнера и Далмације, у доброј мери је допринела ширењу национализма. Баук бољшевичке револуције кружио је и у Италији, заједно са страхом да би латентни грађански рат који је трајао између партијских војски, могао да се претвори у још крвавији сукоб, попут оних у Немачкој и Мађарској. 

                    Велики број либералних, католичких или умерених политичара је имао потпуно погрешну поставку да би у осујећивању комунистичке претње фашистичке банде могле да буде корисне. Није изненађење да су „Fasci italiani di combattimento" основани на тргу Сан Сеполкро у Милану, у сали коју су им дали на коришћење милански индустријалци.

                    На свом првом наступу на парламентарним изборима фашисти су освојили 4.657 гласова, мање од статистичке грешке. За њих нису гласали чак ни чланови породица. У парламент су ушли захваљујући либералима који су их уврстили на своју листу на притисак индустријалаца. 

                    Међутим, политичка нестабилност, дезоријентисаност политичких, привредних и војних елита, анимозитет између лидера либерала, Ђованија Ђолитија и Антонија Саландре, плашљиви и неодлучни пемијер Луиђи Факта, још плашљивији краљ Виторио Емануеле III и генерал Армандо Дијаз са симпатијама према фашистима, омогућили су да један од највећих блефова у историји, Марш на Рим, постане фашистички тријумф.  

                    Марш на Рим

                    Сам Мусолини није много веровао у успех Марша на Рим. После одржаног митинга у Напуљу 24. октобра 1922, где је пред шездесетак хиљада окупљених симпатизера рекао: „Наш програм је једноставан: желимо да владамо Италијом", за разлику од тридесетак хиљада својих црнокошуљаша који су сутрадан кренули на Рим, он је отпутовао у Милано са спремним коферима да побегне у Швајцарску у случају да блеф буде прочитан, а његови „квадрумвири" били не безбедној дистанци у Перуђи. Није им било довољно ни што су његови добили пар дана раније благослов од маме краљице Маргерите (супруге покојног краља Умберта и мајке Виторија Емануела III) да освоје власт.  

                    Наиме, стварни број фашиста који су „марширали" ка Риму није прелазио бројку од 30 хиљада, док је само у граду Риму било 28.400 добро утренираних и наоружаних војника. Међутим, краљ Виторио Емануеле III није потписао декрет о проглашењу ванредног стања који су потписали сви министри у влади укључујући и премијера Факту. 

                    Краљ „сабљица", како су Виторија Емануела III звали због његове висине (морали су да искују малу сабљу да се не би вукла по земљи када је опаше на званичним церемонијама), није потписао декрет који је могао да промени историју јер му је генерал Дијаз на конкретно питање да ли војска може да изађе на крај са фашистима узвратио: „Наравно да може, али не бих је стављао на ту пробу".

                    Краљ је послушао Дијаза, није ставио војску на пробу, али јесте монархију. Италијани неће заборавити овај кукавичлук Виторија Емануела године када када на референдуму 2. јуна 1946. буду гласали за републику. Будуће генерације ће морати да се суочавају са последицама његовог кукавичлука.  

                    Политика
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Пише:  Аница Телесковић
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Друштво
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Пише:  Милан Игрутиновић
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Пише:  Иван Радановић
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Пише:  Саша Марковић
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Економија
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Пише:  Горан Николић
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Свет
                    Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Пише:  Момир Турудић
                     Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Пише:  Саша Марковић
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Пише:  Момир Турудић
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Култура
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Пише:  Жикица Симић
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Пише:  Дејан Новачић
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Пише:  Вуле Журић
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Историја
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Пише:  Вуле Журић
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Пише:  Владимир Петровић
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Музика
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Пише:  Драган Амброзић
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Пише:  Жикица Симић
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Пише:  Жикица Симић
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Спорт
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Пише:  Иван Радовановић
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Лектира
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Пише:  Горан Гоцић
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Пише:  Зоран Пауновић
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.