OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    Политика

                    Примењена теорија Абрахама Маслова: Где ће Вучића одвести брзи воз

                    Пише:  Иван Радовановић

                    петак, 18. феб 2022,  16:41 -> 17:23

                    Абрахам Маслов је потребе поделио у пет категорија: основне (физиолошке), потребе сигурности, припадности, уважавања, и, на крају, потреба за самоостварењем. Уз тврдњу да нико не може да има нову врсту потреба, док ону претходну не испуни (не занима те сигурност, ако немаш шта да једеш). Потребе диктирају наше поступке и наше одлуке, што је, у предизборна времена, веома важно знати.

                    По истраживањима јавног мњења, први проблем за грађане Србије је - корона вирус.

                    И када се то упореди са истраживањима из земаља у региону, и многих европских земаља, у којима су на првом месту економске теме (губитак посла, смањење прихода, и сви други материјални проблеми изазвани короном, а не сама болест), разне ствари могу да се закључе.

                    Једна је свакако она о успешности владиних мера (код нас је незапосленост током пандемије пала, а плате су расле), али нама је много интересантнија она друга, која сведочи о томе колико је и данас могуће применити теорије Абрахама Маслова, америчког психолога који је још четрдесетих година прошлог века, бавећи се социјалном психологијом, креирао чувену Хијерархију потреба, својеврсни шифрарник људских очекивања и њима изазваних, условљених, понашања.

                    Потреба по потреба

                    Укратко, Маслов је потребе поделио у пет категорија: основне (физиолошке), потребе сигурности, припадности, уважавања, и, на крају, потреба за самоостварењем, уз тврдњу да нико не може да има нову врсту потреба, док ону претходну не испуни (не занима те сигурност, ако немаш шта да једеш).

                    Наравно, све ово зависи и од контекста, и од културе (потребе у Јапану и Европи нису исте, или бар нису поређане по истом реду), али неспорно је да потребе диктирају наше поступке и наше одлуке, што је, у предизборна времена, веома важно знати.

                    Примера ради, светска економска криза и погрешни потези тадашњих власти, заједно су, у Србији, угасили више од 400.000 радних места и то је, а не било шта друго, одлучило изборе 2012. године.

                    И када се погледа шта су били први потези нове власти, јасно је да су им потребе људи биле јасне.

                    Зато су и ушли у реформе (измене закона о раду), и кренули да доводе инвеститоре, оне који ће, брзо, упослити највећи број људи, па и на најпростијим и најслабије плаћеним пословима.

                    Логично, пошто је много њих било гладно, а таквима и минимална плата озбиљно мења живот (плата се споји са пензијама родитеља, са оним што можеш сам да произведеш у башти, и твоја основна потреба је испуњена. Ниси гладан, идемо даље).

                    Национална пара

                    Пуног стомака можеш да размишљаш о сигурности, што опет потврђују истраживања. Како се нешто деси на Косову (крене Росу, Срби се побуне), оно постане, за испитанике, проблем број један. Боље рећи, занима их сигурност, да не буде рата.

                    И то је власт препознала, па је као основу своје политике понудила мир. И та политика јесте константна, без обзира на то што се, кроз медије, често пушта национална пара, вентили су увек неопходни, па и они кроз које излазе ратоборне фрустрације разних великих и малих Срба.

                    Такође, политика која се бори против организованог криминала (хапшење Беливукове групе), јасно поручује да је спремна да испуни ту потребу за сигурношћу.

                    А како у сигурност спада и сигурност радних места, јасно је, на пример, зашто је власт, сасвим исправно, пожурила да реши проблем који је у Врању направио Геокс, када је угасио фабрику.

                    Идемо даље. Оно што је проблем са потребама, и што сваки искусни политичар мора да зна, јесте да је свака нова - све већа.

                    Даш му да једе, он одмах тражи сигурност. Даш му сигурност, он хоће припадност. Добије припадност, захтева уважавање.

                    Пратити то, јесте најтежи посао сваке политике. Опет, овдашњој, бар за сада, то успева.

                    После брзог упошљавања, уз бригу о сигурности, понудила је и припадност, и то ону која је позитивна, па је то "бити Србин", после дуго времена, постало ин. 

                    И можемо ми да до сутра расправљамо о укусима, о кривици, о вредностима, али они који то раде не виде једну просту ствар: за сваки државни посао, за његов успех, јесте неопходан идентитет, припадност која, истовремено, и улива сигурност, и доноси уважавање.

                    Зато је споменик Стефану Немањи толико важан, и зато је свака прича о његовом премештању, или рушењу, само доказ да онај ко то ради ништа не зна о већини у сопственој земљи и о њеним потребама. А та већина ти даје власт. Тек када јој потребе уважиш.

                    Брзе пруге Србије

                    Но, да наставимо. Потребе су непресушне, и незајажљиве. Човек увек хоће више. И неко му, ред је да се то примети, стално и нуди више.

                    Па су зато кренули да стижу и инвеститори који дају боље и плаћеније послове. Па су ту нове болнице, ауто путеви, Београд на води, и као последња и најкрупнија понуда до сада - воз који иде 200 километара на сат.

                    Сви ти потези, осим што додатно потврђују да су оне физиолошке, као и потребе за сигурношћу и припадношћу потврђене, испуњавају и ону четврту у хијерархији потреба - ону која захтева уважавање, а уважавање изазива и признање и самопоштовање.

                    Добар посао, добар пут, и понављам, брзи воз, колико год некоме звуче као нешто банално, већини, у земљи Србији, пружа, уз све остале, и тај осећај, уважавања.

                    И не само да те је неко нахранио, пружио ти сигурност, припадност, него ти показује и колико те поштује и колико му је важан не само твој живот, него и квалитет твог живота.

                    Воз којим се за пола сата стиже до Новог Сада, није само воз, он је парадигма нечијег односа према твојим потребама (исто то је и метро), и зато он и одлучује предстојеће изборе.

                    Једноставно, када се све погледа, види се да је само Вучић сваки пут знао и шта су најважније потребе већине, и шта је оно што се зове "game changer", који доноси победу на изборима.

                    Са друге стране

                    Опозиција, с друге стране, као да за већину и њене потребе не мари, стално јој нудећи погрешне ствари.

                    Оне којима могу да се баве само они који су све остале потребе испунили. И зато је толико фокусирана на Београд, и то, поново погрешно, на онај најужи део Београда, онај из кафића у центру, који тражи да му буде испуњена она последња по реду из Масловљеве хијерархије потреба, потреба за самоостварењем, која је дубоко везана за вредносне судове.

                    И све теме којима се опозиција бави, управо су за то. Отуда толико инсистирање на "правим вредностима", на укусу (какав је трг, какав је споменик), на "моралним", "интелектуалним" па чак и хигијенским разликама (ми смо поштени, образовани, чисти), отуда, на крају, и борба за "чист ваздух", који је из елементарне потребе премештен у "елитистичку" потребу за самоостварењем.

                    За ове изборе, вероватно и за следеће, тај однос не само што је погрешан, него је и погубан. Већина, у Србији, па и у Беграду, тражи оно што и даље нуди само Вучић. Да буде сита, безбедна, да буде део нечега, и да је поштују.

                    И ту већину опозиција не само да не уважава, него је, углавном, и отворено и глупо вређа.

                    Опет, иако нико у опозицији не уме дугорочно да размишља, испашће, једног дана, да су све време били на правом путу, што ће бити готово смешно.

                    Када им Вучић испуни све потребе које испуњава (физилошке, сигурност, припадност, уважавање), пред њим ће остати, у целој Србији, а не само у центру Београда, људи са оном последњом потребом, оном, највећом, коју је најтеже испунити.

                    И ти људи ће, када буду шпартали новим путевима, возили се на све стране возовима који иду 200 на сат, имали сигурне и добро плаћене послове (када просечна плата буде 1000 евра), сјајне болнице, продавнице са луксузном робом коју могу да купе (а све ово више није само сан, него постаје збиља којој присуствујемо), е, па тада ће они хтети и оно што потреба за самоостварењем подразумева - хтеће да учествују у одлучивању.

                    И тада ћемо присуствовати једном парадоксу. Човек којег оптужују да је изабрао економију пре демократије (а само је испуњавао потребе већине), изгубиће власт управо зато што је био толико успешан. И зато што је људима, на крају, испунио и ту потребу, за самоостварењем.

                    И то време уопште није далеко, опет захваљујући њему. И брзим возовима које је довео у Србију.

                    А дотле? Па дотле ћемо присуствовати овоме чему присуствујемо, и у чему је, за већину, данас највећи проблем - корона.

                    Политика
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Пише:  Аница Телесковић
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Друштво
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Пише:  Милан Игрутиновић
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Пише:  Иван Радановић
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Пише:  Саша Марковић
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Економија
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Пише:  Горан Николић
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Свет
                    Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Пише:  Момир Турудић
                     Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Пише:  Саша Марковић
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Пише:  Момир Турудић
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Култура
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Пише:  Жикица Симић
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Пише:  Дејан Новачић
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Пише:  Вуле Журић
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Историја
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Пише:  Вуле Журић
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Пише:  Владимир Петровић
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Музика
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Пише:  Драган Амброзић
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Пише:  Жикица Симић
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Пише:  Жикица Симић
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Спорт
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Пише:  Иван Радовановић
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Лектира
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Пише:  Горан Гоцић
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Пише:  Зоран Пауновић
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.