OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    Реаговање: фуснота уз текст Весне Кнежевић

                    Две песме о паду империје: Јужна племена ратничка стигла су тихо и веома брзо

                    Читај ми!

                    Пише:  Мухарем Баздуљ

                    среда, 26. окт 2022,  11:33 -> 21:03

                    У тексту Весне Кнежевић о бауку пропасти који се шири Европом врло ефектно и убедљиво се потенцирају Вашингтон и Москва као касније инкарнације Рима. Овај текст, међутим, призива и асоцијацију на две песме настале у распoну од четири деценије, које у различитим регистрима певају о паду империја, а које данас такође добијају нове контације и нову актуелност - једна Однова, друга Бајагина.

                    Прекјучерашњи текст Весне Кнежевић на ОКО порталу „Баук кружи Европом, баук пропасти: Како пропадају империје", надахнут актуелном изложбом о паду Римског царства постављеном у немачком граду Триру подсетио ме на две песме. Једна спада у антологију поезије енглеског језика двадесетог века, а друга је неизоставна у контексту политичке деонице југословенске популарне музике осамдесетих 

                    У тексту Весне Кнежевић се врло ефектно и убедљиво потенцирају Вашингтон и Москва као касније инкарнације Рима, али има још градова који су у свом саморазумевању бивали неки нови Рим. Један од њих је Лондон, средиште империје у којој не тако давно Сунце никад није залазило. Истини за вољу, и у поменутом тексту дословце стоји: „Генерално, империје умиру нерадо и због тога амбивалентно. Некад прођу године пре него што се неко усуди да им то саопшти. И људи из пропалих империја дуго нису свесни шта им се догађа, типичан савремени пример је Велика Британија. Док са Острва навијају за смрт империјалне Русије, стоје на броду енглеске империје који тоне. И горе од тога: на тонућем броду сећања на енглеску империју". Ипак, није да није било гласова који су на то још поодавно упозоравали.

                    Вероватно највећи британски песник двадесетог века, Вистан Хју Одн (1907-1973), написао је песму „Пад Рима" 1947. године. Други светски рат једва да је завршио, а већ се назирао Хладни рат. И не само то; реч је о години у којој је Велика Британија дефинитивно изгубила Индију, преставши тако заправо да буде права империја.

                    Политички најдалековиднији међу песницима своје генерације, онај који је већ писао и о Шпанском грађанском рату и о дану почетка Другог светског рата, пише једну прилично кратку песму врло експлицитног наслова. У контексту културе у којој свако писмено дете зна наслов гласовите књиге Едварда Гибона, индикативно је да се песник овде одлучио за краткоћу и у наслову, па се пад односи на (град) Рим, а не на Римско царство, мада је јасно да Рим ту није синегдоха само за Римско царство, него и за (западну) цивилизацију свеукупно. 

                    Песму у оригиналу можете наћи свуда по интернету. У недостатку адекватног превода, за потребе овог текста сам је превео сам. Ево како иде:

                    ПАД РИМА

                    Није вероватно посве неважно појаснити ко је човек коме је песма посвећена.  Сирил Коноли је био књижевни критичар и писац, уредник утицајног часописа „Хоризони" чији је значај био на врхунцу управо у време кад је Одн написао ову песму. Коноли је истовремено и симбол ерудите и симбол човека верзираног у књижевни живот, a тај театрални „ринг" могућ само у високо цивилизованој средини. Тој средини су, мисли Одн, дани поново одбројани.

                    „Пад Рима" има седам катрена, односно двадесет и осам стихова. Све строфе се римују по истој шеми: АББА. Личи помало на сателитски снимак који се најпре фокусира и зумира, а онда се поново враћа у тотал. Прва строфа је понешто универзална и приказује судар структура које је човек направио и природе: морски таласи ударају у молове и кад-тад ће их збрисати с лица земље. Воз је напуштен, а хајдуци су по пећинама; поредак је, јасно је, већ на испиту.

                    Критичари су још у прво време након објављивања песме инсистирали на ефектној употреби анахронизама. Иако неки стихови указују на антички Рим, воз из треће строфе већ нас пребацује у деветнаести или двадесети век. После ће бити још сличних примера.

                    У строфама које следе видимо додатне доказе урушавања поретка. Утајом пореза поткрада се државна благајна, некадашњи јавни обреди у храмовима морали су да се преселе у приватну сферу, парламентарни оратори присећају се златних времена док снаге безбедности штрајкују, владару је још увек пријатно топло, али његовим поданицима је већ доста свега. Ето, тако Одн види пад империје. На самом крају, фокус се поново удаљава. Нуди нам се, буквално, птичија перспектива. Птице равнодушно посматрају град којим хара епидемија. Прати ли епидемија увек пад и пропаст? Доносе ли епидемију увек птице? Има ли још питања без одговора?

                    У последњој строфи поглед нам иде далеко на север, поново је ту природа равнодушна према човеку, али слутимо да ће крда ирваса после миља и миља маховине стићи и до царских рушевина. Тихо и веома брзо, као у последњем стиху песме.

                    Овај последњи стих ушао је у савремени енглески језик готово као шифра, а да многи и не знају откуд потиче. По Елиоту свет скончава „не праском него цвиљењем", а по Одну царства падају „тихо и веома брзо". Не искључују се те две ствари.

                    Повео бих Момчила што пева „бам-бам-бам, нећу ништа да знам"

                    Током прве трећине њеног постојања, кључни непријатељ државе Југославије била је Италија. Ипак, колико год (политички) Рим носио негативну стигму, у културном смислу Југославија се наслањала на италијанску традицију. А током извесног, не толико кратког периода, чинило се сасвим реалним да једном Трсту, рецимо, главни град више неће бити Рим него Београд. Београд као алтернативни Рим, такорећи.

                    Баш у том Београду, пре тридесет шест година, у продукцији куће ПГП РТБ, с продуцентским потписом Александра Саше Хабића, Момчило Бајагић и његов бенд „Инструктори позитивне географије" објавиће свој трећи по реду албум, под именом „Јахачи магле". Српскохрватска Википедија осим што набраја песме са албума, описује га са само две реченице: „Јахачи магле су трећи по реду албум групе Бајага и инструктори. Карактеризира га експериментирање с разним музичким жанровима". Свих девет песама са албума данас готово да су класици популарне културе: „Ја мислим 300 на сат", „Као не зна да је готивим", „Где стиже моје сећање", „Ред и мир", „Римљани", „Само нам је љубав потребна", „Страх од возова", „Бам бам бам" те „442 до Београда".

                    Ипак, кључна песма на албуму, најбоља и друкчија од свих других, зове се „Римљани" и иде овако:

                    РИМЉАНИ

                    Кад је прошле године умро Ђорђе Балашевић, па се поново масовније обратила пажња на песму „Не ломите ми багрење", потенцирано је како се ради о једној из целог низа композиција из југословенске популарне културе из средине осамдесетих године прошлог века које су надахнуте тадашњом ситуацијом на Косову.

                    Уз Балашевићево „Багрење", ту су и „Сеобе" групе Кербер, „Чејени одлазе" Забрањеног пушења, „Земља" Екатарине велике те напослетку и Бајагини „Римљани". Иако су све ове песме мање или више криптичне, Бајагини „Римљани" данас звуче најуниверзалније. Има нешто у тој песми што призива заплет и атмосферу Буцатијевог романа „Татарска пустиња", не само стога јер се идући Бајагин роман зове „Продавница тајни", баш као једна Буцатијева књига.

                    Ако је распад Југославије започео са кризом на Косову, о којој говори ова песма, она данас скоро да упозорава на могући распад Европске уније. Уосталом, старо царство из првог стиха, много недвосмисленије алудира на Европу („Стари континент") него на Југославију.

                    О географским карактеристикама да и не говоримо; ако Европу гледамо од истока ка западу, банална и уобичајена лекција из географије каже да се она протеже од планине Урал до Атлантског океана. Само мало поетичније говорећи, то је идентично првој строфи Бајагине пјесме.

                    Ово „до оштрих морских хридина" са све „љубављу божијом" много вуче на западну обалу Ирске. Али добро, географија је географија, геолошке промене нису толико фреквентне. Давно су се формирали континенти и планински ланци. Стога је важнија подударност из друге строфе.

                    Они који ову песму тумаче у кључу југословенске кризе и ситуације на Косову, у варварима виде националисте, овде понајпре албанске, али и генерално, док су Римљани, је ли, лојални поданици царства; речником Жељка Керума, првенствено - урбани Југословени.

                    С једне стране, има ту неких подударности, али аналогија није најсавршенија. Кључни проблем је у томе што „јужна племена ратничка" нису била с друге стране зидова, него већ унутар тврђаве. Математичка поента строфе је понешто тачнија, али ни то још увек није било превише очигледно. Да и не говоримо о томе да јужна граница није била претерано далеко од центра, шта год тим центром сматрали.

                    Ако, међутим, пребацимо песму у савремену европску ситуацију где јужне границе чувају Грчка, Италија и Шпанија, док су Немачка, Холандија и скандинавске земље углавном блажено несвесне онога што се дешава у подножју зидина, приказ одједном бива скоро документаран.

                    У Одновој песми, у складу са историјом, пропаст Рима стиже са севера. Он, међутим, не потенцира варваре, него ирвасе. Симболика тиме ипак бива још и јача. Људском принципу реда и поретка супротставља се анимални принцип слепе воље. У Бајагиној песми пак, у складу са његовом (и нашом) епохом, варвари долазе са југа. А рефренски стих по коме има све више варвара, а све мање Римљана делује као благо вулгаризован демографски извештај. 

                    Политика
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Пише:  Аница Телесковић
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Друштво
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Пише:  Милан Игрутиновић
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Пише:  Иван Радановић
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Антиколонијализам и право на историју: Поуке и заоставштина Франца Фанона
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Пише:  Саша Марковић
                    Како су настајали хемијски елементи, од алхемије до CERN-а: Златна прашина са звезда
                    Економија
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Пише:  Горан Николић
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Свет
                    Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Пише:  Момир Турудић
                     Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Пише:  Саша Марковић
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Пише:  Момир Турудић
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Култура
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Пише:  Жикица Симић
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Пише:  Дејан Новачић
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Пише:  Вуле Журић
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Историја
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Пише:  Вуле Журић
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Пише:  Владимир Петровић
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Музика
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Пише:  Драган Амброзић
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Пише:  Жикица Симић
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Пише:  Жикица Симић
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Спорт
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Пише:  Иван Радовановић
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Лектира
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Пише:  Горан Гоцић
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Пише:  Зоран Пауновић
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.