OKO
  • Вести
  • Спорт
  • OKO
  • Магазин
  • ТВ
  • Радио
  • Емисије
  • РТС
Lat
Ћир Lat
  • Вести
      OKO
        Спорт
          Магазин
            ТВ
              Радио
                Рат у Украјини
                  Емисије
                    РТС
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо
                    Ћир Lat
                    • Друштво
                    • Свет
                    • Историја
                    • Економија
                    • Политика
                    • Култура
                    • Музика
                    • Спорт
                    • Лектира
                    • Бермудски троугао
                    • Рококо

                    Геополитички изазови

                    Наши муслимански (не)пријатељи: Свет прагматичног православља и ирационалног Запада

                    Читај ми!

                    Пише:  Весна Кнежевић

                    субота, 18. јун 2022,  12:52 -> 15:31

                    Деценијама су Сједињене Америчке Државе користиле исламске режиме за промоцију властите супрематије у међународним односима. Главни циљ је био сузбијање совјетске, а затим руске моћи. Иако ни руска страна никад није била неискусна у тој игри, тек последње деценије се код Москве препознаје свесно преузимање америчке методе религиозно изливених машица. О суделовању талибанских представника на Економском форуму у Санкт Петербургу руска државна агенција РИА пише: „На неки начин скандалозно, али трговински интересантно“. Добро дошли у нови свет прагматичног православља и ирационалног Запада.

                    Негде педесетих година су Сједињене Државе почеле да стратешки примењују механизам „наши муслимани против ваших" и „нашим муслиманима по вашим". То не треба схватити буквално, иако је и њега било, више као метафору за систем сарадње са режимима муслиманских држава и њихово кооптирање у америчке интересе на променљивим нивоима и у различитим операцијама.

                    Турска, Саудијска Арабија, Иран, Пакистан, Авганистан, да наведемо најважније, врло брзо су стављене у функцију америчких националних интереса унутар containment теорије, стратегије обуздавања совјетског утицаја. Оно што је у почетку било идеолошке природе, заустављање комунизма, у наставку је постало окруживање Русије. Не заустављање њеног ширења, јер је Русија саму себе зауставила 1991, већ управо тако: стискање Русије у обруч систематски подгрејаваног и негованог непријатељства.

                    Употребна вредност исламских режима мерила се њиховом способношћу да властито становништво држе под контролом и увере их у обсолетност религије у систему савезништава. Муслиманска религија се тада звала „традиција" и била је спуштена на ниво познавања природе и друштва.

                    Вашингтону је јако било стало да се не примете потенцијали ислама као политичког фактора par excellence. У то је име био спреман да подилази локалним гарнитурама, да крши вредности на којима је другде жилаво инсистирао, да гледа у страну и служи се изговором „наших кучкиних синова". Овај последњи је, истина, непоуздан као цитат - у оригиналу се приписује Рузвелту за никарагванског Сомозу, можда за Рафаела Трухиља из Доминиканске Републике – али је од тада попримио шире значење у спољној политици Вашингтона. У односу на проамеричке исламске режиме, трансформисан је у став „наши традиционалисти".

                    Као што се зна, Иран је први испао из тог блока 1979. да му се никад не врати. Турска је од почетка овог века отказала послушност Сједињеним Државама, иако никад није напустила НАТО. Зашто и би, кад је чланство у тој Алијанси једини начин да се буде сигуран од ње.

                    Сарадња са саудијским режимом је морално најпроблематичнији пример америчког гажења властитих вредности у поштовању људских права и демократских принципа. Уз то, ни Саудијска Арабија није више кооперативна као што је била, премда Ријад остаје амерички ослонац у региону. Пакистан је прошао више фаза где је губио значај за Американце и поново га добијао, као сада.    

                    О Авганистану нису потребни цитати из света политике. Довољно је подсетити на филм Рат Чарлија Вилсона Мајка Николса из 2007, који прати тежак пут неколико америчких ентузијаста да осамдесетих година створе, финансирају и тренирају војску Талибана као ударну америчку песницу против Русије.

                    Есеј о коњу и жени                 

                    Разлику између традиције, политике и дрскости у америчком управљању исламским режимима могуће је приземљити у низу појединачних примера. Овде је један властити.  

                    У фебруару 1999. сам чувала телевизор, две саксије, компјутер и кафе-машину у бечкој редакцији Јомиури Шимбуна, централноевропском седишту тих највећих јапанских новина. Није увек било досадно као тог дана. Било је и жустрих момената, трке, провере података, интервјуа и сажетака на сажетке, али искрено, они су обрађивани тако да у коначном продукту буду још досаднији.  

                    Време се тог дана посебно вукло. Шеф дописништва, Јапанац, био је на пропутовању по земљама бивше Југославије где је радио на репортажи о могућем бомбардовању Милошевићеве Србије. Шта људи о томе мисле? Требало је припремити спонтане учеснике у анкети.    

                    У бечкој редакцији сам остала само ја као помоћна дописница, са тематском лепезом од словачке соје до аустријског шпијунског романа.

                    По навици, без обзира на то да ли је у бечком дописништву седео Јапанац, или само gaijin, на телевизору се читав дан вртео CNN.

                    Израстао на распаду Југославије, CNN је тих година стајао на врхунцу. Добро је искористио сваку сузу и кап крви бивше јужнославенске браће. У историју јавних медија је ушао са једном специфичном новином, емпатијским непровереним извештајем. И до тада су медији преносили лоше вести, али тек од CNN-а настаје уживање у лошим вестима, битна разлика. Сигурно, постоји тај канал и данас, али не доноси више ту количину аљкаве провокације и шока као деведесетих. После америчке инвазије на Ирак 2003. изгубио је монопол на туђу крв.   

                    Патетика исцрпљује. Извештаји Кристијане Аманпур из Украјине пре два месеца имају у длаку исту композицију као они које је некад слала из Сарајева. Рационално гледано, зашто би мењала стил? Кад се после Дејтона стратешки повука из Босне у Њујорк, добила је годишњу гажу од милион долара. Ко је мени крив што пребирем по соји!      

                    Тог 8. фебруара 1999. Кристијана Аманпур је за CNN уживо преносила сахрану јорданског краља Хусеина (1935–1999). Церемонија ме је потпуно фасцинирала. Умро је краљ савремене, просвећене, либералне, прогресивне муслиманске земље, велики миротворац, амерички пријатељ, човек без кога би блискоисточни мировни процес био немогућ.

                    Бил Клинтон, тада актуелни амерички председник, и три бивша – Џералд Форд, Џими Картер и Џорџ Буш Старији – присуствовали су сахрани. „Мислим да до данас никад нисам доживео већи излив поштовања и љубави према неком људском бићу", рекао је Бил Клинтон. Исту реченицу ће изговорити и неких месец дана касније, на дан кад је наредио почетак бомбардовања Србије, само у плуралу.

                    Сат и по се погребна поворка кретала кроз Аман, улицама на којима се окупило близу милион неутешних поданика. Кристијана је била добро припремљена. Описивала је ко прати краља на његовом последњем путу: прво синови, па гарда, па његов омиљени коњ, онда чланови владе, мушкарци из даље фамилије, генерали, церемонијал-мајстори, кувари, кројачи, све док поворка није исцурела са представницима хокејашких тимова.

                    Пуна емоција, Кристијана је описивала достојанство хашемитске, бедуинске и арапске погребне традиције.

                    Успут нас је обавестила и да Хусеинове краљице нису у поворци. Оне се од супруга опраштају на посебној церемонији. Краљ их је имао четири, али како је био прогресиван и прозападан, не у исто време. Са првом, рођаком Дином бинт Абдул-Хамид оженио се кад је имао 19 година, она 25. Кратко је трајало јер Дина, иако муслиманка, није дала да јој се командује. Остале су биле млађе и све млађе. Краљица Муна (Британка Антоанета Гардинер) је била друга, с њом је провео у браку од 1961. до 1972, кад се развео због треће, Египћанке Алије.  

                    Да је био Хенри VIII, Алија би вероватно била његова Џејн Симур и не би тражио даље. Нажалост, Алија је погинула у хеликоптерској несрећи 1977, после чега се Хусеин оженио Американком Лизом Халаби, која је као краљица Нур остала његова права удовица. Нур, Дина и Муна, плус седам краљевих ћерки из четири брака седеле су у посебној просторији и сећале се срећних дана. Испод прозора, кроз шпалир стотине хиљада уплаканих људи вијугала је погребна поворка.

                    CNN-ови водитељи нису штедели са похвалама муслиманским традицијама. Јавите се, поручивали су тронути водитељи из студија. Немојте бити сами у оваквом часу. Пишите нам како ви као гледаоци доживљавате овај тужан тренутак и ваше речи ће одзвонити глобалним селом!

                    Не желећи да будем сама, јавила сам се CNN-у брзим мејлом следећег садржаја: „Драге колеге, неизмерно сам вам захвална на исцрпном извештавању о сахрани краља Хусеина, великог реформатора. Читав свет се данас окупио у Аману да га испрати, то је победа прогресивног ума у светским односима, доказ о чврстим везама наших култура! Посебно ме је тронуло то да је краљевом  омиљеном коњу било допуштено да га испрати до последњег почивалишта, иако његовој жени није."

                    Наравно, нису ме цитирали. До дана данашњег не знам зашто. Ја сам само рекла да је то врло лепа пажња према једном коњу. У Бечу они вуку фијакере с туристима, страга су им прикачене неудобне, понижавајуће вреће за измет, а град и општина свако мало покрећу иницијативе да се склоне са улица јер свуда смрди тамо где они лети прођу на 40 степени.

                    Талибани: Заправо скандал, али има и горих ствари 

                    И сад то исто ради Москва. Не више под изговором, као Вашингтон, да за савезнике узима режиме засноване на „исламској традицији" већ, у складу са руском доктрином суверености, „по интересу", што ће рећи по практичности, утилитарности, опортуности, ad hoc потреби и ћефу. Шта такви раде у властитој држави, небитно.

                    Разлика је у стилу. Амерички систем спољних савезништава, поготово кад рецимо у случају Ријада захтева низ озбиљних еуфемизама да би се објаснило стање људских права, положај жена, политички и правни систем, одсуство религиозних слобода, или отворена војна интервенција у суседству, медијски се заснива на посрамљивању оног ко поставља директна питања. На њих амерички званичници одговарају противпитањима, а она су у свакој асиметричној комуникацији знак ућуткивања оног нижег.

                    Питање: Зашто сарађујете Ријадом? Одговор: Зашто не бисмо сарађивали са поузданим америчким пријатељем? Питање: Да ли се осећате одговорним и кривим јер сте створили талибане? Одговор: Одакле вам идеја да смо их ми створили? Или: Зар не мислите да смо имали морално право да Совјете избацимо из Авганистана и отворимо простор за националну еманципацију Паштуна?

                    Руски систем спољних савезништава је директнији, при чему се мисли на најновију промену уочљиву од увођења западних санкција Москви. Нема посрамљивања, евидентан је само изазов рационализације.

                    Овако у тексту „Русија припрема велике промене за Кабул" (16. јуна) руска РИА објашњава присуство талибанских представника, заменика шефа авганистанске индустријске и трговинске коморе Мохамад Јунуса Моманда и неформалног амбасадора Џамал Насир Гарвала на Економском форуму у Санкт Петербургу: „Само по себи је суделовање представника талибанског покрета* скандал, али позив репрезентантима нове авганистанске владе треба тумачити растућим интересом Москве према Каубулу као трговинском партнеру."

                    Знак звездице/астериска (*) који се ритмично понавља код спомињања талибана објашњава се на крају текста агенције РИА као „Талибани: организација која због терористичких активности стоји на УН-овој листи санкција."

                    Али, шта да се ради, из ове коже се не може, наставља РИА: „Суочени са војним успесима Талибана*, који су Американцима приредили срамотну бежанију из Авганистана, многи су страховали од даље војне и исламистичке експанзије. Али Талибани* су узели Кабул, дошли до државних граница и ту стали. Нису предузимали никакве покушаје да уђу у Туркменистан, Узбекистан и Таџикистан, те је напетост дуж границе почела да попушта. Нова влада у Кабулу се концентрисала искључиво на обнову реда и поретка у властитој земљи, те од почетка градила дипломатске односе са Москвом и Пекингом. Замир Кабулов, специјални изасланик руског председника за Авганистан, директор Одељења 'Азија 2' у руском Министарству спољних послова, недавно је подигао вео тајне са будућих руско-авганистанских односа, из чега произилази да ће Москва ускоро признати талибане као легитимну власт и успоставити службене билатералне односе с њима. (...) Кабул активно преговара о бесцаринском извозу воћа, минерала и ретке земље за Русију, а у замену за преузимање њеног гаса, нафте и прерађевина. Након што смо тај политички део објаснили, посветимо се у наставку текста економији и енергији."

                    Кад су дошли до границе и стали, талибани су изгубили звездицу. 

                    Да ли су руски муслимани бољи од америчких?

                    Две велике силе, Америка и Русија, у различитим моментима такозване „поратне" историје, оне после 1945, која је у стварности била пуна ратова испод нивоа светског, стварали су, употребљавали и утицали на муслиманске режиме, некад геостратешки, повремено тактички. Може ли се та употреба описати, упоредити по циљевима, методама и резултатима, евентуално ставити у неки морално-вредносни  однос?

                    За социологију културе, у томе нема ничег шокантног. Кад се од стварних људи и реалних друштава направе апстрактне категорије, или као код Вебера идеализовани типови, онда се све на свету може упоређивати.

                    Проблем је међутим да делатна политика, политичка теорија и јавности у земљама које себе доживљавају као либерално-демократске избегавају да уоче тај феномен. Као прво, да уопште признају да он постоји.

                    О ефектима тог феномена, онда кад се спусти на микро-планове европских друштава, да се и не говори. Тамо где се певају жалопојке о пропасти мултикултурализма, гетоизацији и „изазовима" интеграције (еуфемизам за неуспешну интеграцију), као на пример у Француској, Белгији, Немачкој, Шведској, Данској или Аустрији, у стварности се ради о цени употребе муслиманских режима. То није колонијализам, то није неоколонијализам, то је само релативно нови тип рефлектоване манипулације, при којој све стране знају да ступају у однос манипулације, али како је она отвореног типа, никад се не зна ко ће на крају испасти манипулатор, ко манипулирана страна.

                    Реч је о нестабилном асиметричном односу. Као пример, довољно је само погледати актуелни пример Турске. Педесетих година је учествовала у Корејском рату на страни Америке, четири деценије била савезник Вашингтона против Совјета. Била је употребљавана, али се у том периоду тако осигурала кроз механизам интернационалних асоцијација да се у овом веку осмелила да и она употребљава, између осталог, и свог бившег савезника. Сада је Русија та која користи Турску. Евидентно је међутим и да Турска користи Русију.

                    Већ се ту види прва разлика између употребе исламских режима са стране Америке и Русије. Москва је спремнија да исламским режимима – Турској, Ирану, талибанима, са звездицом и без ње, понуди бољи статус на скали симетрије.

                    Друга разлика је стид. Стид, срам, нелагода, како се коме допада. У феномену се крије религиозни критеријум који европска политика, осим десних популиста, избегава да спомене. Религија није политички фактор кад се ради о исламу, готово тврдоглаво се инсистира у ЕУ. Штавише, религија уопште није политички фактор, осим кад треба увести санкције против руског патријарха Кирила. 

                    Као што би Американци у „поратном" раздобљу радије сарађивали са најстрашнијим муслиманским режимима него са крипто-православним Совјетима, или данас са отворено православном Русијом, тако и православна Русија данас радије сарађује са Талибанима*, него са Сједињеним Државама израслим на традицији ригидних протестантских секти.

                    Пардон, ту нешто није у реду! У реалности је Вашингтон тај који неће са православном Москвом, која онда нема другог него да савезништва тражи тамо где може, у режимима талибана и мула. Преференце Москве су изнуђене. Оне су последица, док се оне на страни Вашингтона крећу на нивоу узрока. То би била друга разлика.

                    Последице обе политике на Европу су разорне. Вашингтон је деценијама играо велику игру међусобне употребе и злоупотребе муслиманских режима. Док је он делио моћ са њима, Европа је делила њихове избеглице и мигранте.

                    Актуелна употреба исламских режима од стране Москве само цементира затечено стање. Ноћна мора или виц, али следећа ситуација би била потпуно реална: да ЕУ хуманитарно помаже гладним Авганистанцима, у земљи којом влада промосковски режим и из које у Европу стиже река избеглица, вршећи притисак на европске социјалне системе, и саме близу пуцања због таласа инфлације, стагнације и осиромашења у последици ригорозних антируских санкција. Лоша реченица? Боља је од тренда који описује!

                    Док Америка и Русија имају моћ да употребљавају и буду употребљаване од стране исламских политичких режима, Европа има ниво миграција из „традиционалних" култура, који уништава кохезију њених друштава.

                    То исто, још једном: Сви имамо. Америка и Русија имају моћ. Европа има мигранте.    

                    Политика
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Антифашистичко наслеђе: Ко је победио у Другом светском рату?
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Пише:  Весна Кнежевић
                    Српство и његови непријатељи: Срби против Срба на дугом путовању у Јевропу
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Пише:  Аница Телесковић
                    Разговор с Томом Пикетијем: О неолиберализму, неонационализму и како олигарси искоришћавају разочарање у социјализам
                    Друштво
                    Нова опсерваторија „Вера К. Рубин“ у Чилеу: Чудесне слике (не)видљивог свемира
                    Пише:  Саша Марковић
                    Нова опсерваторија „Вера К. Рубин“ у Чилеу: Чудесне слике (не)видљивог свемира
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Пише:  Милан Игрутиновић
                    Они знају да знамо да нас лажу, али баш их брига: Адам Кертис, дијагностичар хипернормалног света данашњице
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Слом представничког система и пут у диктатуру (на примеру Србије)
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Пише:  Иван Радановић
                    „Извори тоталитаризма“ Хане Арент: Где је тоталитаризам данас
                    Економија
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Пише:  Горан Николић
                    Eкономске последице израелско-америчко-иранског рата на читав свет: Избегнути или одложени хаос
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Две грешке западних либерала и левичара у односу на историју и глобализацију: Превише или премало Рикарда?
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Пише:  Бранко Милановић
                    Без (правих) речи: Како мејнстрим економија не успева да објасни унутрашњу неједнакост и царинске ратове у којима обе стране губе
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Пише:  Горан Николић
                    Америчко-кинески царински рат: Ко побеђује у трговинском покеру две највеће светске економије
                    Свет
                    Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Пише:  Момир Турудић
                     Сукоб Израела, Америке и Ирана: Крај рата или довиђења у следећем рату
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Пише:  Саша Марковић
                    Девет скупих и неуспешних лансирања ракете „Старшип“ и заљуљано царство Илона Маска: (Не) идемо на Марс
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Ирански нуклеарни физичар, најопасније занимање на свету: Још четрнаест убијених научника у Техерану
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Пише:  Момир Турудић
                    Израел против Ирана, сукоб који може да запали планету: Хроника најављеног рата
                    Култура
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Пише:  Предраг Драгосавац
                    Бергманово „Лето са Моником“, седамдесет година касније: Шведски филм у коме плива гола жена
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Пише:  Жикица Симић
                    Имала је лице свачије прве љубави: Како је ФБИ уништио живот Џин Сиберг
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Пише:  Дејан Новачић
                    Гутљаји слободе Булата Окуџаве: Три акорда и бура у души
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Пише:  Вуле Журић
                    Дневници Павла Угринова и интервјуи Александра Тишме: Чежња за повратком живота без притиска
                    Историја
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Кад су прота, имам и свећеник чували народ од зла: Примери чојства из историје јадранског града Бара
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Пише:  Вуле Журић
                    Наш човек на Колими из књиге Варлама Шаламова: Прича о Николи Котуру, осмом секретару СКОЈ-а
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Пише:  Владимир Петровић
                    Четири живота Франца Пирца у четири пропале државе: Пилот, падобранац, командант, амбасадор
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Пише:  Енес Халиловић
                    Битка на Сутјесци, највећа герилска битка у Другом светском рату: Минут ћутања за мртве и за живе
                    Музика
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Пише:  Ђорђе Матић
                    Све је боље што је некад било, а најбоље што никад није било: Врање у песмама Станише Стошића
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Пише:  Драган Амброзић
                    Био једном један Булдожер: Колико глупости човек може да издржи ако иде пешке или Пљуни истини у очи
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Пише:  Жикица Симић
                    Музичка мисија Слаја Стоуна и његове екипе: Ритмови лепше и светлије свакодневице
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Пише:  Жикица Симић
                    Скитница и херој у шљампавом костиму уличног плесача: Прича о песми „Mr. Bojangles“
                    Спорт
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Породична везаност за Партизан: Браћа, очеви и синови у фудбалском црно-белом дресу
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Пише:  Иван Радовановић
                    У Улици Маријана Бенеша: И пад је лет или О рањеним шкољкама и бисерима
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Пише:  Раде Мароевић
                    Више од кошаркаша: Не може се заборавити Радивој Кораћ
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Пише:  Јово Вуковић
                    Кад је Албанија помогла Југославији да постане вицешампион Европе у фудбалу 1968. године: Чудо у Тирани
                    Лектира
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Пише:  Мухарем Баздуљ
                    Курцио Малапарте, наш савременик: Европа поражена лудилом и злом, ослобођена и окупирана
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Пише:  Горан Гоцић
                    Латинска Америка у срцу и оку Емира Кустурице: Дијего Марадона, Пепе Мухика, Панчо Виља и Viva la revolución!
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Пише:  Зоран Пауновић
                    Поетика одметништва Боба Дилана: Хиљаду маски Роберта Зимермана
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Пише:  Предраг Ј. Марковић
                    Шта се десило с јунацима серије „Више од игре“ у рату и после њега: Поетични, дивни свет Слободана Стојановића
                    Преузмите РТС мобилну апликацију
                    Радио Телевизија Србије
                    Приватност |  Copyright |  Правила употребе садржаја |  Мапа сајта
                    Copyright © 2021 - 2025 OKO. Сва права задржана.